//
you're reading...
Emocinė sveikata, Meilė sau, Pažintis su savimi, Įpročiai

Nerimas ir panika: išeičių yra!

Gintarė Jankauskienė

„Panikos priepuoliai. Išsivaduok ir nerimo ir baimių“ – antroji Gintarės Jankauskienės knyga. Autorė debiutavo nagrinėdama nevaisingumo problemą ir jos sprendimo būdus.

Kaip pašėlus daužos širdis, svaigsta galva, trūksta oro, dreba rankos, spazmuoja raumenis ir atrodo, kad tuoj nualpsite, o gal net mirsite – tai ne insulto ir ne infarkto požymiai. Tai XXI a. greito gyvenimo tempo, informacijos gausos, nepamatuotų lūkesčių ir neįsisąmonintų emocijų padarinys – panikos priepuolis ir nerimo sutrikimai. Nerimastingos mintys ir baimės gali sukaustyti taip, kad žmogus ne tik ima vengti tam tikrų vietų ir nepatogių situacijų, bet ir savo komforto zoną sumažinti iki namų sienų. Deja, apie psichinės, emocinės sveikatos sunkumus daugelis dar nedrįsta atvirai kalbėti, liūdna ir kreipimosi pas specialistus statistika. Šioje srityje išlikę daug stigmų ir stereotipų, tad dažnai profesionalios pagalbos prašoma tik kritiniu atveju, kai reikalingas ilgas gydymas, nors pasikonsultavus vos pajutus pirmus neįprastus simptomus, galima užkirsti tam kelią, sutaupyti daug metų ir gyventi kokybišką gyvenimą.

Nerimas būdingas ir išoriškai sėkmingiems, gerai žinomiems žmonėms

Kad kalbėti apie paniką, nerimą, depresiją ir kitus emocinius sunkumus verta, kad būtina tą daryti man kužda ne tik nuojauta, bet ir asmeninė patirtis. Ilgus metus su stipriu nerimu susigyventi bando man labai brangus žmogus. Artimųjų rate neišvengta ir depresijos, vieną žmogų ši liga pasiglemžė – jo nebėra su mumis. Išdrįsusi apie tai kalbėti, dalintis esančio šalia patirtimi, supratau, kad panikos priepuoliai ir nerimo sutrikimai gerokai dažnesni nei maniau. Ieškant informacijos, aptikau, kad su šiais sunkumais susidūrė ir ne vienas žinomas Lietuvos žmogus – Algis Krisčiūnas, Ieva Zasimauskaitė, Justė Arlauskaitė-Jazzu, Beata Tiškevič, apie depresiją viešai pasakojo Marius Repšys. Įsitikinau, kad atvirumas skatina atvirumą, kad kalbantis lengviau ieškoti išeičių – tiek ieškant balanso savo gyvenime, tiek bandant padėti artimiems žmonėms.

Kai prieš gerą pusmetį stiprus panikos priepuolis ištiko draugę, jau buvau pasirengusi ne tik išklausyti, bet ir pasidalinti nuorodomis į naudingą literatūrą ir specialistų kontaktais. Džiaugiuosi, kad ji iškart kreipėsi pagalbos ir ne tik sparčiai sveiksta, bet ir vis geriau pažįsta save. Emocinė sveikata – vienas esminių kokybiško gyvenimo, darnios visuomenės ir žmogiškos gerovės apskritai sąlygų, todėl labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi artima drauge, žunaliste Gintare Jankauskiene, kuri augindama mažą mergytę ir tuo pat metu po ilgos pertraukos ėmusis vėl studijuoti (šįkart – socialinį darbą), rado laiko ir jėgų rašyti tokią reikalingą ir svarbią knygą: „Panikos priepuoliai. Išsivaduok ir nerimo ir baimių“.

Panikos ataka – skubėjimo, didelių lūkesčių ir užslopintų emocijų pasekmė

Panikos priepuoliai, nerimo sutrikimai emocinė sveikata

Knyga „Panikos priepuoliai. Išsivaduok ir nerimo ir baimių“ – naudinga tiek šiuo metu atsidūrusiems emocinėje duobėje, tiek jų artimiesiems, tiek kiekvienam mūsų profilaktiškai – kad dažniau atsigręžtume į save, neužleistume problemų ir užbėgtume sveikatos problemoms už akių.

Knygoje pasakojamos keturios panikos priepuolius išgyvenusių žmonių istorijos ir gausu interviu su specialistais. „Surijau“ informaciją per gerą pusdienį ir esu įsitikinusi, kad ji naudinga tikrai ne tik tiems, kurie šiandien kovoja su panikos priepuoliais, išgyvena stiprų nerimą, baimes ar tiesiog emocinę duobę ir nesupranta, kas su jais vyksta. Taip, sergantiems ši knyga primena, kad jie – ne vieni, padeda suprasti priežastis ir įkvepia tikėti sveikimu. Autorė, kalbindama psichologus, psichoterapeutus, psichiatrus bei natūralios medicinos propaguotojus, pateikia ne vieną išeitį, kaip galima išsivaduoti iš nerimo, panikos ir vėl mėgautis gyvenimu – nuo psichoterapijos, medikamentinio gydymo iki aromaterapijos, refleksoterapijos, jogos užsiėmimų. Kone visų sričių specialistai vieningai sutaria, kad svarbiausia – atsigręžti į save, pajusti sau tinkamą tempą, subalansuoti darbo ir poilsio režimą, tinkamai maitintis, judėti, daugiau laiko būti gamtoje ir leisti sau jausti, analizuoti ir stengtis įvardinti savo emocijas, sąmoningai skirti daugiau dėmesio sau – savo norams, mėgstamiems užsiėmimams.

Knyga apie paniką bei nerimą – ir sergantiems, ir emocinei profilaktikai

Ši knyga naudinga ir tiems, kurių artimųjų, bičiulių, kolegų rate yra nerimo ar panikos sutrikimą patiriančių žmonių – perskaitę, lengviau atpažinsite požymius ir rasite patarimų, kuo galite būti naudingi. Taip pat leidinys puikiai tinka ir nerimo profilaktikai – mokslinė, tyrimais grįsta informacija, specialistų įžvalgos ir tikros istorijos įkvėps atsigręžti į save. Kalbėkimės! Kartais pagalba yra daug arčiau nei gali atrodyti ištikus krizei.

Daugiau Kliukarkos rašinių apie saviugdą, įpročius ir ritualus – kategorijose „Pažintis su savimi“ ir „ Meilė sau“.

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Diskusija

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 359 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

There was an error retrieving images from Instagram. An attempt will be remade in a few minutes.

%d bloggers like this: