//
you're reading...
Įpročiai, Pažintis su Bulgarija, Pažintis su savimi

Kūčios bulgariškai arba šiemet silkės nebus!

img_20161224_172444Šiemet jaučiuosi įlėkusi į šventes kaip į finišą produktyvumo varžybose ar į prekybos centrą prieš uždarymą, dorai nenurimusi, nepasiruošusi. Tarsi Kalėdos nutiko netikėtai, kaip kad kasmet iš pasalų kelininkus užklumpa sniegas.

Mintimis lėkdama per skirtingus darbus, temas, terminus, o pirštais per klaviatūrą, vis aiškiau, kone fiziškai jutau, kad nenumaldomai artėja Kalėdos ir, jei nesustosiu, jas pasitiksiu įsisupusi į chalatą, su gandralizdį primenančiu kuodu ant galvos ir nešiojamu kompiuteriu ant kelių. Šis scenarijus neviliojo, tad paskutinę savaitę dažniau spaudžiau ne greičio pedalą, o stabdį.

Darkart įsitikinau, kaip terapiškai gali veikti namų tvarkymas. Išvalius dulkes lentynose, jos dingsta ir iš smegenų vingių. Trečiadienį pasipuošėm eglutę ir su lemputėmis pamažu ėmė žiebtis ir šventiniai žiburiukai akyse. Labai džiaugiuos, kad pavyko išvengti paskutinės minutės pirkinių ir spūsčių. Pernykštis turas po visas miesto žaislų parduotuves Kūčių dieną ypatingai gerų prisiminimų nepaliko, tad šiemet priešventinę karštinę įveikėme išmaniau.

Kai kas atkeliavo tiesiai į namus perkant internetu, kai kas iškeliavo paštu ir paskutinė diena liko susidėlioti mintims ir atverti širdį stebuklams. Nes man nei darbai, nei šventės neatrodo pakankamai tikros ir išbaigtos, jei prabėga lėkime ir nepavyksta sustoti, pagalvoti, pasidžiaugti, pasvajoti, apmąstyti ir įvertinti. O užrašiau ir jau patikėjau.

Nors džiaugiuosi ir visiems sakau, kad laisvai samdomo specialisto gyvenime daug laisvės (ir tame daug tiesos), kuo ilgiau taip dirbu, tuo labiau suprantu, kad pati sau esu griežčiausias viršininkas ir lyg Šurikas savo nuotykiuose statybose ar aktyviausios klasės pirmūnės vis keliu ranką ir žengiu į priekį, lyg žinodama atsakymus į visus klausimus ir deklaruodama, kad viską galiu. O kai tuos prisiimtus darbus tik sau ir galiu deleguot, kito kelio, kaip būti griežta viršininke nelieka. Svarbu tik po to pagirti, o per šventes paleisti mintis pasiganyti.

Prie kūčių stalo trečius metus sėsiu Bulgarijoje. Dažnai sulaukiu klausimų, ar Kalėdas bulgarai švenčia ne vėliau, sausio pradžioje. Tad klausiusiems galiu priminti, o smalsaujantiems pasakyti, kad Bulgarijoje Kalėdos švenčiamos gruodžio 25-ąją ir netgi vadinamos kone taip pat – Коледа. Sėdama ir prie pasninko patiekalais nukrauto Kūčių (bul. Бъдни вечер). Bulgarai šį vakarą nevalgo mėsos ir žuvies patiekalų, pašventina namus ir patiekalus smilkalais, pagrindinis stalo akcentas – pyragas su moneta. Bulgariškai питка vadiname kepinyje šeimininkė į tešlą įmaišo į smulkią monetą. Kuris atsilaužia gabalėlį su moneta viduje, tą visus metus lydės sėkmė.

Taip pat ant stalo keliauja plonos tešlos pyragaičiai su porais ar moliūgais (баница), pupelių salotos, marinuotos paprikos, raugintų kopūstų balandėliai su ryžiais. Patiekalų įvairovė priklauso nuo regiono. Dalinuosi savo asmenine patirtimi ir vienos šeimos papročiais. Kartu ant stalo keliaus ir iš Lietuvos atskrieję kūčiukai, plotkelis ir mano gamintos burokėlių salotos.

Kad ir kaip kartais norėtųsi teleportuotis ir per vieną vakarą aplankyti visus brangiausius žmones, vis tik kasmet vis aiškiau, kad visos tradicijos, skirtingų šalių, skirtingų giminių, ne apie receptus ar patiekalų gausą, ne apie burtus ar sėkmės talismanus, o apie dalinimąsi, dėkingumą ir šildantį bendrumą.

Gražių, jaukių, šviesių ir prasmingų švenčių, kad ir kur bebūtumėt! Susikaupimo, susitaikymo ir vienybės!

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: