//
you're reading...
Pažintis su Bulgarija, Pažintis su savimi, Įpročiai

Kūčios bulgariškai arba šiemet silkės nebus!

img_20161224_172444Šiemet jaučiuosi įlėkusi į šventes kaip į finišą produktyvumo varžybose ar į prekybos centrą prieš uždarymą, dorai nenurimusi, nepasiruošusi. Tarsi Kalėdos nutiko netikėtai, kaip kad kasmet iš pasalų kelininkus užklumpa sniegas.

Mintimis lėkdama per skirtingus darbus, temas, terminus, o pirštais per klaviatūrą, vis aiškiau, kone fiziškai jutau, kad nenumaldomai artėja Kalėdos ir, jei nesustosiu, jas pasitiksiu įsisupusi į chalatą, su gandralizdį primenančiu kuodu ant galvos ir nešiojamu kompiuteriu ant kelių. Šis scenarijus neviliojo, tad paskutinę savaitę dažniau spaudžiau ne greičio pedalą, o stabdį.

Darkart įsitikinau, kaip terapiškai gali veikti namų tvarkymas. Išvalius dulkes lentynose, jos dingsta ir iš smegenų vingių. Trečiadienį pasipuošėm eglutę ir su lemputėmis pamažu ėmė žiebtis ir šventiniai žiburiukai akyse. Labai džiaugiuos, kad pavyko išvengti paskutinės minutės pirkinių ir spūsčių. Pernykštis turas po visas miesto žaislų parduotuves Kūčių dieną ypatingai gerų prisiminimų nepaliko, tad šiemet priešventinę karštinę įveikėme išmaniau.

Kai kas atkeliavo tiesiai į namus perkant internetu, kai kas iškeliavo paštu ir paskutinė diena liko susidėlioti mintims ir atverti širdį stebuklams. Nes man nei darbai, nei šventės neatrodo pakankamai tikros ir išbaigtos, jei prabėga lėkime ir nepavyksta sustoti, pagalvoti, pasidžiaugti, pasvajoti, apmąstyti ir įvertinti. O užrašiau ir jau patikėjau.

Nors džiaugiuosi ir visiems sakau, kad laisvai samdomo specialisto gyvenime daug laisvės (ir tame daug tiesos), kuo ilgiau taip dirbu, tuo labiau suprantu, kad pati sau esu griežčiausias viršininkas ir lyg Šurikas savo nuotykiuose statybose ar aktyviausios klasės pirmūnės vis keliu ranką ir žengiu į priekį, lyg žinodama atsakymus į visus klausimus ir deklaruodama, kad viską galiu. O kai tuos prisiimtus darbus tik sau ir galiu deleguot, kito kelio, kaip būti griežta viršininke nelieka. Svarbu tik po to pagirti, o per šventes paleisti mintis pasiganyti.

Prie kūčių stalo trečius metus sėsiu Bulgarijoje. Dažnai sulaukiu klausimų, ar Kalėdas bulgarai švenčia ne vėliau, sausio pradžioje. Tad klausiusiems galiu priminti, o smalsaujantiems pasakyti, kad Bulgarijoje Kalėdos švenčiamos gruodžio 25-ąją ir netgi vadinamos kone taip pat – Коледа. Sėdama ir prie pasninko patiekalais nukrauto Kūčių (bul. Бъдни вечер). Bulgarai šį vakarą nevalgo mėsos ir žuvies patiekalų, pašventina namus ir patiekalus smilkalais, pagrindinis stalo akcentas – pyragas su moneta. Bulgariškai питка vadiname kepinyje šeimininkė į tešlą įmaišo į smulkią monetą. Kuris atsilaužia gabalėlį su moneta viduje, tą visus metus lydės sėkmė.

Taip pat ant stalo keliauja plonos tešlos pyragaičiai su porais ar moliūgais (баница), pupelių salotos, marinuotos paprikos, raugintų kopūstų balandėliai su ryžiais. Patiekalų įvairovė priklauso nuo regiono. Dalinuosi savo asmenine patirtimi ir vienos šeimos papročiais. Kartu ant stalo keliaus ir iš Lietuvos atskrieję kūčiukai, plotkelis ir mano gamintos burokėlių salotos.

Kad ir kaip kartais norėtųsi teleportuotis ir per vieną vakarą aplankyti visus brangiausius žmones, vis tik kasmet vis aiškiau, kad visos tradicijos, skirtingų šalių, skirtingų giminių, ne apie receptus ar patiekalų gausą, ne apie burtus ar sėkmės talismanus, o apie dalinimąsi, dėkingumą ir šildantį bendrumą.

Gražių, jaukių, šviesių ir prasmingų švenčių, kad ir kur bebūtumėt! Susikaupimo, susitaikymo ir vienybės!

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: