//
you're reading...
Susitikimai, Visuomenės žaizdos, Įpročiai

Šalis, gyvenanti kelis amžius vienu metu, arba lietuvė Indijoje, II dalis

Kliukarkoje tęsiasi į Indiją nutekėjusios vilnietės Augustės Vanamos pasakojimas apie gyvenimą svečioje šalyje, vidines kovas ir vertybių pamokas. Lietuvė I dalyje pasakojo apie nelengvą adaptaciją, moterų padėtį ir kitokį dvasingumo suvokimą. Prieš trejus metus su vyru privatų vaikų darželį įkūrusi ir jau atidariusi antrąjį, emigrantė šįkart dalinasi mintimis apie Indijos švietimo sistemą, auklėjimą ir neginčijamus autoritetus. Taip pat negaili patarimų keliautojams ir pabrėžia, kad Indija yra milžiniška ir įvairiapusė, tad apibendrinimų daryti nereikėtų. Telanganos valstijoje Pietų Indijoje įsikūrusiame apie 7 milijonus gyventojų talpinančiame Hyderabado mieste gyvenanti Augustė tiesiog dalijasi savo patirtimi ir autentiškais įspūdžiais.

musu-vaiku-darzelis-2

Lietuvė Indijoje su vyru įkūrė privatų vaikų darželį.

BENDRAVIMAS

Darbe kol kas jaučiu tik sunkumą, kad nesu vietinė. Žmonės dažniausiai šypsosi ir viską giria, bet po to pradingsta ir nebeatsiliepia į skambučius. Galvok ką nori. Niekas į akis nedrįsta pasakyti negatyvių dalykų, geriau jau mandagiai nutyli, vengia diskutuoti. Dėl to man sunku, dažnai tenka laužyti galvą, kas ir kur ne taip padaryta ar pasakyta.

SPAUDIMAS

Žmonės išmokyti paklusti ir daryti tą patį, ką darė jų tėvai ir protėviai. Būna, jau trimečiai sako, kad kažko nemoka nupiešti ir nebenori bandyti. Deja, neidealūs vaikų piešinukai, spalvinimas už linijų, kreivos raidelės kliūna tėvams, jiems atrodo, kad reikia net ir tokiame jauname amžiuje siekti idealumo. Tėvus spaudžia giminės, aplinkiniai, visi nuolatos lygina savo vaikus su kitais, tas va tą moka, o tu?

Tiesiog bandau užčiuopti tai, kas dažna ir populiaru, apie ką žmonės kalba. Universalumo Indijoje itin mažai.

Mano dukra ne kartą buvo lyginama su savo bendraamže pussesere, kuri penkerių metų jau mokėjo anglų, hindi ir telugu kalbų abėcėles, skaičiuoti iki šimto, ir taip toliau. Bandžiau giminėms paaiškinti, kad vaikas dar nesuvokia ką jis čia mums atkalęs beria. Mažai kas supranta, apie ką aš kalbu. Nuo pat pradžių maniau, kad mano vaikas šitame cirke nedalyvaus. Radome jai mokyklą pagal savo vertybes. Norėčiau pabrėžti, kad Indijoje galima rasti įvairių žmonių, požiūrių, vertybių. Kai pasakoju apie Indiją, dažniausiai pasakoju apie mano požiūriu daugumą, bet realybėje labai sunku apibrėžti, kas ta dauguma. Tiesiog bandau užčiuopti tai, kas dažna ir populiaru, apie ką žmonės kalba. Universalumo Indijoje itin mažai. Skirtingos bendruomenės, skirtingos šeimos laikosi labai skirtingų tradicijų ir taisyklių, bei vertybių.

ŠVIETIMAS

Vaikai čia jau nuo mažens patiria stresą. Kai kuriuose darželiuose būna egzaminai ir reitingai. Dažnai baisiuosi šiais dalykais, nes juk naujausi tyrimai, vaiko raidos ypatumų mokslininkai kalba absoliučiai atvirkščius dalykus, skatina vaikus daugiau žaisti ir tyrinėti. Kalbu apie vidurinę klasę, kuri jau puikiai supranta švietimo naudą, spaudžia vaikus kuo daugiau mokytis ir siekti. Žemesniuose visuomenės sluoksniuose į mokslus neretai žiūrima įtariai, nesuprantama jų svarba arba paprasčiausiai neužtenka išteklių išleisti į mokslus. Valstybinės mokyklos dažnai labai prastos. Visgi manau, tik labiau prieinamas mokslas ir švietimas gali pagerinti šios šalies ateitį.

MUŠTRAS

Vaikai ir tėvystė bei motinystė Indijoje priimama kaip natūralūs, privalomi kiekvienam dalykai. Todėl žmonės nesidomi geresniais auklėjimo metodais, nebando taikyti kitokių taisyklių ar būdų ugdyti vaikus. Visi tiesiog natūraliai auklėja taip, kaip buvo auklėti patys. Vaikai, ypač vyresni dažnai gauna fizines bausmes, net ir mokyklose iš mokytojų.

Jie nuo mažens mokomi aklai paklusti autoritetui, nekvestionuoti paliepimų, kas laikoma pagarba ir meile tėvams.

Taip pat maži vaikai yra ganėtinai lepinami, man asmeniškai trūksta vaikų ugdymo apie veiksmus ir jų natūralias pasekmes, taip pat apie pinigus ir jų taupymą, aiškiai apibrėžtas taisykles.

PAREIGOS

Paprastai vaiką auklėti ir jį auginti yra mamos darbas, jai kiek gali padeda močiutės ir tetos, nors visi namiškiai noriai kalbina, nešioja ir žaidžia. Iš marčių paprastai tikimasi, kad jos rūpinsis uošviais ir vyru, gamins valgyti ir viską tvarkys. Esu sutikusi nemažai moterų, kurios turi puikų išsilavinimą – bakalauro ir magistro laispnius, prieš vedybas yra dirbusios milžiniškose tarpautinėse IT kompanijose. Po vestuvių iš jų tikimasi, kad bus tik gražios namų dekoracijos, gimdys vaikus ir visiems patarnaus. Man, kiek patyriau, šitie lūkesčiai negalioja, vyro šeima, atrodo, gan liberaliai žiūri į mano rolę, man niekas nėra privaloma ar draudžiama. Kiek matau, dinamika kitose indų šeimose gali labai labai skirtis.

SKURDAS

Kitoks nei vakaruose. Dažnai net beraštės tarnaitės pasipuošusios auksiniais papuošalais, net ir elgetos sankryžose prašo pinigų ištiesusios apyrankėmis puoštą ranką, lūšnynų žmonės švenčia vestuves ir vaiko gimimą. Be to labai daug žmonių turi paprastus neišvaizdžius namus, bet daug aukso papuošalų, gerą automobilį, prabangių, auksu ataustų drabužių. Tikrai daug indų slepia mokesčius ir yra turtingi, bet ne viešai. Net ir tikrai neturtingi žmonės kelia dideles vestuves, nes tai giminės garbės ir orumo reikalas, net jei ir tenka visiškai prasiskolinti.

PAMOKOS

Ši šalis niekuomet neleis man atsipalaiduoti, vers ir ragins judėti į priekį, stebėti ir stebėtis, tobulėti, mokytis, kurti, kovoti už teisybę, kad ir kokios kasdieniškos situacijos bepasitaikytų. Džiaugiuosi, kad Indija mane moko tvirtumo ir ištvermės, mažiau dėmesio kreipti į smulkmenas, daugiau laiko praleisti bandant padėti kitiems. Indijoje vis geriau ir geriau suvokiu šeimos vertę bei svarbą visuomenei. Mokausi priimti įvairius ir labai nuo manęs besiskiriančius žmones, mokausi nepaliauti vaikiškai stebėtis ir domėtis ne tik Indijos, bet ir savo gimtąja kultūra. Čia  turiu mažiau laisvės daryti, ką tik noriu, tenka nuolat prisitaikyti ir pakentėti. Pasiilgstu europietiškos tvarkos ir aiškumo, saugumo jausmo, norėčiau dažniau matyti savo šeimą ir draugus.

KONTRASTAI

Apibendrindama Indiją negaliu nepaminėti to fakto, kad apie pusė jos gyventojų tebesituština ne tualetuose, o laukuose. O prieš keletą metų ši šalis sėkmingai į Marso orbitą paleido savo pačių sukurtą kosminį zondą. Vakarietiškas progresas atslenka ir į Indiją, bet tie patys dalykai, tos pačios ideologijos ir priemonės socialinės gerovės tikslams įgyvendinti visiškai kitaip veikia skirtingose aplinkose. Kasdien gali pamatyti kaip vakarietiškos vertybės čia neįsišaknija, yra atmetamos dėl beprasmiškumo ir absoliučiai kitaip veikiančios sistemos.

PATARIMAI

Svarbiausiai neturėti jokių lūkesčių Indijai, būti atviram šiai šaliai, kokia ji bepasirodytų iš pirmo žvilgsnio. Nesitikėkite Indijoje ramių atostogų, jų greičiausiai nebus.

Čia reikia važiuoti nuotykių ieškotojams ir avantiūristams, žmonėms, degantiems kelionių aistra ir smalsumu pažinti kitokias kultūras ir tautas!

Turėkite vandens, tikrai degs gerklė nuo nuostabios, bet dažniausiai labai aštrios indiškos virtuvės. Išlaikykite šaltą protą – čia vakariečiai garsėja savo naivumu ir patiklumu. Visi čia dažniausiai labai draugiški užsieniečiams, bet neretai tik dėl to, kad nori pasipelnyti. Priimkite kiekvieną nesėkmę kaip nuotykį arba pamoką, nebandykite perprasti ar sudėlioti į lentynėles šios šalies žmonių ar kultūros, neatmeskite ir nenuvertinkite to, ko nesuprantate. Tiesiog grožėkitės ir stebėkitės, mokykitės iš šios itin atkaklios tautos gyvenimo džiaugsmo ir negęstančios vilties, kad rytojus išauš geresnis.    

Ar teko lankytis Indijoje Tau? Skaityti, domėtis, klausyti keliautojų įspūdžių? Kas labiausiai nustebino, įsiminė? Ko kasdien mokotės iš savo tautos ar šalies, kurioje gyvenate, kultūros, papročių, žmonių?

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: