//
you're reading...
Fantazija valgant, Kasdieniai įkvėpimai, Pažintis su Bulgarija

Rudenį Bulgarija kvepia keptomis paprikomis

Rudenį Bulgarija pakvimpa fermentuotis pradėjusiomis lipniomis vynuogėmis, žadančiomis lengvą svaigulį žiemos vakarams, bei keptomis paprikomis. Sodrios ne tik daržovių spalvos daržuose bei parduotuvių lentynose ir kepsninėse, bet ir kvapai, salstelėjusiais garais keliaujantys link nosių kaimuose, nuošalesnėse gatvelėse ir net daugiabučių kiemuose. Ir dažniausiai jie sklinda ne iš virtuvių pro pravirus langus, o iš čia pat sukurto laužo ar kepsninės.

img_20160927_182944

Skaniausi ingredientai – tiesiai iš daržo.

Rugsėjį šalis virsta tarsi viena didele kepykla ir raugintų, marinuotų bei vakuotų gėrybių fabrikėliu. Daugiaaukščių blokinių namų gyventojai laikinas lauko virtuves įsirengia šalia laiptinių, suolelių, pavėsinių ar garažų. Rasti kiemą be paskubomis iš suneštų lentų ar atraižų sukaltos pavėsinės ar bent stalelio su suolais nelengva užduotis. Nes ant suolelių vis dar verda gyvenimas auga vaikai, sklinda gandai, mezgasi pažintys ir noksta kaimyniški ryšiai.

Ant skardų kepa raudonos paprikos, laužavietėse kunkuliuoja liutenicos (pomidorų, paprikų ir baklažanų padažas) katilai, kaitinami stiklainiai, dalijamasi receptais ir prisiminimais. Man atrodo, kad tuose stiklainiuose telpa gerokai daugiau nei garnyras prie kepsnio. Juose telpa tradicijos, bendrystė, vaikystės prisiminimai, dalybos ir susibūrimai, juose – rūpestis ir namų skonis. Štai kaimynė Violeta po dviejų dienų neatsitraukiamo paprikų kepimo, veido spalva pati panašėjo į saulės spindulių palepintą prinokusią daržovę, tačiau baigus darbus jos veide švietė šypsena – stiklainius ši mama siųs trims Vokietijoje statybose uždarbiaujantiems sūnums.

img_20160925_201442

Ant skardos vartant apkeptos paprikos pirmiausia nulupamos, tuomet susmulkinamos, užpilamos actu, aliejumi, paskaninamos cukrumi ir druska, česnaku ir petražolėmis, dedamos į stiklainius, kurie užkaitinami ir paliekami atvėsti.

Keptose paprikose atsispindi ir tautos charakteris. Išties bulgarai turi panašumų su spalvotaisiais pipirais – ryškūs, emocingi, saldūs, bet gali būti ir aštriažvilgsniai, ir smailialiežuviai. Mėgsta saulę ir šilumą, bet ir palaistyti, ir paglostyti reikia. Kuo karštesnė situacija – tuo geriau atskleidžia visas savo spalvas, skonius ir poskonius.

Kadais, dar būdama darželinukė, žadėjau mamai, kad pirmoje klasėje besimokydama dar prie stiklainių nagų nekišiu, bet antroj – tai jau tikrai vakuosiu. Ne tik antrą klasę, bet ir gimnaziją baigiau senokai. Tačiau noras bent kartais panardinti pirštus į žemę ir užkonservuoti vieną kitą daržovę ir netesėti pažadai pasivijo net Bulgarijoje. Nes nei gimtinėje, nei čia parduotuvėse nepavyko rasti į tuos mažus stiklainiukus telpančių įspūdžių, rūpesčio ir meilės.

Keptos paprikos, paprikaša, liutenica, liutivka – tai vis bulgarų pagardai ir ant duonos tept tinkami, ir svečią pavaišint, ir šeimininke gera norint pasirodyt, ir širdį paglostyt ir laiko mašina į vaikystę grįžti. Kol aš su krūva padykusių, iki ausų murzinų pyplių vakarienei kimšdavau bulką  su uogiene, mažiems bulgariukams gardžiausius skanėstus atstodavo riekė duonos, užtepta liutenica.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: