//
you're reading...
Kasdieniai įkvėpimai, Lietuviai Bulgarijoje, Pažintis su Bulgarija, Pažintis su savimi

Apie įvertinimą iš šono arba kieno akys geriau rodo

IMG_20160711_121303

Šis namas Slavyani kaime Lovečo rajone Šiaurės Bulgarijoje parduodamas. Naujų šeimininkų čia laukia po namą kone kas antroje gatvelėje.

Vaikščiojom ilgojo Joninių savaitgalio rytą po Slavyani kaimą šalia Lovecho miesto Šiaurės Bulgarijoje, aštuntus metus ten gyvenanti lietuvė Nijolė supažindino su apylinkėmis, pasakojo apie kaimo gyventojus ir vis paminėdavo šitas namas parduodamas, šį ruošiamasi parduoti, tą nusipirko, dėl kito deramasi. Po parduodamą namą kone kas antroje gatvelėje. Daugumai jų naujų šeimininkų ieško paveldėtojai. Kainos prasideda vos nuo 10 tūkstančių levų (kiek daugiau nei 5 tūkst. eurų). Tiesa, norintiems remontuoto, aukštesnių standartų būsto ir komforto ne tik gamtoje, bet ir viduje, tektų pakloti kelis kartus daugiau. Be to, lietuviams šiame kaime įsigijus 6 namus, vietiniai kiek užrietė nosis ir pakėlė kainas, vadovaudamiesi logika, kad jei perka užsieniečiai, vadinasi, čia gerai.

Jei perka užsieniečiai, vadinasi, čia gerai.

Nuolat kaime gyvena dvi lietuvių poros, išdrįsusios pagaliau gyventi ten, kur norisi, ir taip, kaip norisi kalnuotuose ir saulėtuose Pietuose. Plačiau apie Slavyani lietuvius Virginija Pupeikytė-Dzhumerova rašė Eurobloge. Vasaromis čia susirenka daugiau lietuvių, susigundžiusių atostogų namelio Bulgarijos kaime idėja. Jonines čia sutiko ir vilniečiai Laurynas su Rūta bei judviejų mažieji; ir Londone įsikūrę šviežiausi namų kaime savininkai Lukas su Egle, susirinko ir Sofijoje, Pernike, Plevene, Blagojevgrade gyvenantys lietuviai.

IMG_20160711_121929

Bulgarijos lietuviai Joninių švęsti antrus metus rinkosi Slavyani kaime ir žada šią tradiciją tęsti.

Kaime padaugėjus lietuvių, gyvenančių ir atostogaujančių, įsigijusių namus ir svečių, padažnėjus susitikimams ir susibūrimams, kaimo restorane atsirado rožinio vyno bei vyno mažuose buteliukuose, atsidarė nauja parduotuvė, kur atsižvelgiama į pirkėjų pageidavimus užsakant prekes, o kaimo ūkininkų durys lietuviams atviros iki vėlyvo vakaro, tad bet kada galima ne tik kaimyniškai paplepėti, bet ir įsigyti aukščiausios kokybės pomidorų ar kiaušinių. Nors sprendimas įsigyti namus su erdviais sklypais ir neapsodinti jų daržais stebino vietinius, čia keletą metų gyvenantis ir Joninių švęsti į savo namus Bulgarijos lietuvius sukvietęs Linas tikina, kad viską, ko reikia, gali nusipirkti, o derliaus perteklių draugiški kaimynai sezono metu tempia netgi dovanai. Tad meniškos prigimties lietuviai mieliau tyrinėja apylinkes, skaito ir bendrauja, nei triūsia laukuose ar daržuose. Čia ir persikėlė pailsėti, gyventi ramiai, neskubant, mėgaujantis oru, gamta ir kokybišku laiku kartu.

Tarsi naują kvėpavimą sprendimas kraustytis gyventi į svečią šalį suteikė ne tik naujakuriams, bet ir senbuviams.

Lietuviai kiek pakeitė kaimo gyvenimą, ypač pagyvėjimas jaučiasi vasarą, kai susirenka jų daugiau. Panašu, kad kaimo gyventojams lietuvių pasirinkimas gyventi ar įsigyti atostogų namus jų kaime sukėlė ne tik smalsumą, bet ir tam tikrą pasididžiavimą, pakėlė savivertę. Tarsi naują kvėpavimą sprendimas kraustytis gyventi į svečią šalį suteikė ne tik naujakuriams, bet ir senbuviams progą peržiūrėti savo gyvenimą, įpročius ir nauju žvilgsniu pamatyti iki smulkmenų pažįstamą kaimą. Nijolė pasakojo, kad pagyrus gražius peizažus, atsiveriančius panoraminius vaizdus ne vienas, tarsi pirmą kartą, apsidairė ir lyg nustebę sau pripažino, kad išties visai gražu tame jų kaime.

IMG_20160711_121653

Slavyani kaimas skirstomas į Gorni (Aukštieji/Viršutiniai) ir Dolni (Žemieji) Slavyani. Viršuje kuriasi lietuvių bendruomenė, namus jau įsigijo 6 šeimos, idėją čia gyventi ar įsigyti atostogų namus svarsto ir daugiau tautiečių.

Ta pripažinimo, įvertinimo iš šono tema vis apsuka ratą ir grįžta į mintis. Štai bičiulė, su kuria sieja ir darbo reikalai, prašė patarimo dėl svečių knygos ir prisipažino, kad kartais labai norisi to gero žodžio iš šono, pastangų įvertinimo, ne tik nuolatinio poreikio dar ir dar kartą rodyti ir įrodyti, ką gali. Kartais tas vienas palaikantis žodis, tikėjimas, paskatinimas ir gali būti trūkstama plunksna sparnams. Kai prieš ketverius metus su „Aviacijos pasaulio“ žurnalo redakcija surengėme turą ir apkeliavome visus Lietuvoje veikiančius aerodromus, teko važiuoti kaimų ir miškų keliukais, dairytis ir dangaus keliuose. Vyriausia redaktorė vis aikščiojo, kad „gražu, kaip ne Lietuvoje“, o aš vis klausiau, kam tas kaip ir kam tas ne. Gražu Lietuvoje!, sakiau.

Kartais tas vienas palaikantis žodis, tikėjimas, paskatinimas ir gali būti trūkstama plunksna sparnams.

Vis svarstau, kiek to pripažinimo ir įvertinimo iš šono reikia, kad būtų sveika visuomenė, kad pasitikrintume savo vietą bendruomenėje, kad norėtume veikti toliau, stipriau. Geras žodis, taiklus komplimentas, sąmoningas palinkėjimas ir draugiškas patapšnojimas per petį laiku ir vietoje dar niekam nepakenkė. Tačiau kai vertinga ima atrodyti tik tai, kas tituluota, karūnuota, sertifikuota ar anspauduota, mano prigimtis pasišiaušia ir mieliau tiki savomis akimis, ausimis ir skonio receptoriais. Ir vis įgnybu sau pajutusi, kad suabejojau kitų teise tikėti savomis akimis, pojūčiais. Ilgam įsiminė močiutės kadaise pasakota istorija, kaip darbštus ir gerai nuaugęs, perspektyvus kaimo jaunikis vedė aplinkinių vertinimu neišvaizdžią merginą ir įžūliausiems, išdrįsusiems suabejoti jo pasirinkimu, atsikirto: „Jei mano akimis žiūrėtum, ir tau būtų graži“.

Naujokas kolektyve, naujakuriai gyvenvietėje, naujas produktas įprastiniame pirkinių krepšelyje, naujas autorius knygų lentynoje, naujas klausimas sau kas rytą – tarsi akmenėlis, įmestas į ežerą, sukelia bangų ir sujudina energiją. Svarbu prisiminti, kad pokyčiai atneša dovanų visiems, kurie jų nebijo. O naujus tikslus pasiekti padeda nauji įpročiai, naujos draugystės prasideda nuo dar nepažįstamų akių, nauja transliacija – perjungus mygtuką.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Trackbacks/Pingbacks

  1. Atgalinis pranešimas: Eglė Barauskaitė Volkė: „Bulgarija sužavėjo paprastumu“ | Kliukarka - vasario 1, 2018

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: