//
you're reading...
Kasdieniai įkvėpimai, Pažintis su Bulgarija, Uncategorized, Įpročiai

Parodomasis šventimas socialiniuose tinkluose ir tikrasis bendrystės jausmas arba Velykos Bulgarijoje

IMG_20160501_233058Kol lietuviškoji veidaknygė šiandien žydi gėlėmis ir gražiausiais žodžiais mamoms, močiutėms ir visoms šeimos moterims bei nuotraukomis drauge, o aš tyliai džiaugiuosi už visus, galėjusius savo mamas apkabinti ir tuos žodžius, sveikinimus, padėkas tarti ir laime dalintis gyvai, bulgarišką socialinių tinklų dalį nuspalvino margučiai ir velykiniai palinkėjimai. Kadangi katalikai ir ortodoksai šv. Velykų datą nustato pagal skirtingus bažnytinius kalendorius, aš jau trečius metus kiaušinius dažau ir daužau dukart.

Stebint tą mirguliuojantį ekraną norisi tikėti, kad ne mažiau spalvų, emocijų, gražių žodžių ir garsiai tariamų, o ne vienu paspaudimu patvirtinamų „patinka“ gausu buvo ir daugelio namuose bei širdyse. Kad aktualios ne tik naujos, technologijų bei socialinių tinklų kuriamos tradicijos, bet ir metų metus saugoti papročiai ir įmanomas tas gyvas, pakylėtos bendrystės ir prisikėlimo ar bent pastangų prabusti ir pradėti naują metų, darbų ir gyvenimo ciklą, jausmas, įsitikinau Velykų išvakarėse pakeitusi savo įprastą dienotvarkę ir vidurnaktį leidusi ne fantastiškame sapnų pasaulyje, o su minia žmonių judėdama link cerkvės gyvosios ugnies.

IMG_20160501_000406

Pasakojama, kad toji ugnis valstybiniu lėktuvu atgabenama iš Jeruzalės ir pirmiausia įžiebiama Aleksandro Nevskio katedroje Sofijoje, ir iš jos keliauja po kitas šalies šventyklas. Žmonės, nešini žvakėmis, nuo vėjo saugomomis vienkartiniais puodeliais, indeliais ar stiklainiais, išklauso liturgijos, sveikina vieni kitus, o grįžę apeina visus namus. Tikima, kad gyvoji ugnis atneša namams ir jų gyventojams sveikatą ir pasisekimą. Nors cerkvėje lankausi retai, vedama smalsumo ir noro pažinti bulgarų kultūrą ir tradicijas arba susidomėjusi seniai statytų šventyklų architektūra, tokia, man dar nematyta, minia tamsoje šviečianti ugnelėmis, daro įspūdį. Artimieji pasakojo, kad dar didesnės spūstys susidaro ketvirtadienio naktį, kai tikintieji atlieka kitą ritualą – vardan sveikatos ir gerovės cerkvėje turi pralysti po ilgu stalu.

Bulgarai vieni kitus sveikina ne linkėdami gražių ar linksmų Velykų, o tardami žodžius „Kristus prisikėlė“ ir atsakydami „Tikrai prisikėlė“. Čia taip pat noriai ir gausiai marginami kiaušiniai. Tradiciškai tikintieji pirmuosius margučius nudažo ketvirtadienį ir neša į cerkvę pašventinti. Pirmasis dažomas raudonai ir simbolizuoja Kristaus kraują. Tačiau ir čia ne visi griežtai laikosi tradicijų ir pirkdama dažus ir kiaušinius šeštadienį, sutikau ne vieną „kolegą“, suskubusį paskutinę minutę.

Velykų dieną tradiciškai susiburia šeimos. Pagrindinis patiekalas – pernakt orkaitėje ar krosnyje ant mažos ugnies keptas ėriukas, kimštas ryžiais su subproduktais (kepenėlėmis, širdimi, inkstais ir t.t.). Taip pat valgomas ir saldus pyragas козунак. Renkamas tvirčiausias margutis ir noriai šių gausiai priruoštų vaišių įdedama lauktuvių artimiesiems. Šventėje nevalgant pagrindinio patiekalo, nors noriai ir gausiai ragavau ir gyriau visus kitus skanėstus, likau ta, kuri valgo tik žolę. Tačiau bent truputį, kiek tai įmanoma prie šventinio stalo, lengvesniu skrandžiu, daugiau vietos mintyse ir entuziazmo tyrinėti tradicijas, patiekalus, sveikinimo žodžius ir ritualus.

Šiemet tarp katalikiškų ir ortodoksiškų Velykų – daugiau nei mėnuo, o pimąsias švenčiau su artimaisiais Lietuvoje, tad kurį laiką grįžus keistai atrodė parduotuvėse vis dar gausiai išdėti šokoladiniai kiaušiniai, triušiukai, dekoratyvinės pintinėlės ir pan., tarsi išpardavimui palikti ar pamiršti (panašus jausmas mane lankė ir prieš beveik dešimt metų lankantis Australijoje per Kalėdas kepinant 40 laipsnių karščiui). Tačiau dvigubos šventės man patinka, o Velykos, kai viskas žydi ir kvepia artėjančia vasara tiesiog užtvirtina visapusį atgimimą.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: