//
you're reading...
Pažintis su Bulgarija, Įpročiai

 Didžioji Zadušnica arba visi keliai veda į …kapines 

zaduchnicsa_1890

Ivano Mrkvičkos piešinys “Zadušnica“ 1890 m.

 

Vilniuje garuoja, migruoja, mirguliuoja, skamba, gugžda, tyvuliuoja Kaziuko mugė (pasirodo ji vis tik geba daugiau nei tik šurmuliuoti), sujudimas nuo penktadienio popietės justi ir Bulgarijoje. Tik skirtingai nei įkvėpti Kaziuko dvasios, bulgarai išradingumą demonstruoja ne droždami medinius šaukštus, megzdami vilnones skaras ar verdami karoliukus (bent jau ne šiandien, nes turistų lankomose vietose suvenyrų krautuvėlese be šventųjų ikonų ir iš bulgariškos rožės gamintų odos ir plaukų priežiūros priemonių,  gausu ir medinių dirbinių, ir megztų kojinių ar rankinių), o ruošdami lauknešėlius …mirusiesiems.

Judėjimas mieste ir ypač didžiuosiuose prekybos centruose pagyvėjo jau penktadienį popiet. Mane nustebino neįprastai gausiai pirkėjų į krepšelius šluojami šokoladukai, keksiukai, vafliukai, saldžios ir sūrio bei mėsos bandelės ir pyragai – kartais net po keliolika vienetų to paties produkto. Netrukus sulaukiau paaiškinimo, kad visas šis prieškalėdinį ar priešvelykinį apsipirkimą arba didmeninę bazę primenantis vajus dėl Vėlinių.

Šiandien, kovo 5-ąją (data kasmet skiriasi, priklausomai nuo Velykų datos), Bulgarijoje – Didžiosios Vėlinės prieš velykinį pasniką (bul. голямата Задушница преди Великия пост), tad lankomi anapilin išėjusių artimųjų kapai, nešamasi maisto. Žmonės suruošia kelis ar keliolika lauknešėlių, dalį maisto palieka ant kapo, kitu dalinasi ir apsikeičia su kitais kapų lankytojais.  Laikoma, kad tai auka dievams, siekiant, kad išėjusioms sieloms būtų atleistos visos nuodėmės ir gera dangaus karalystėje. Šių vaišių nevalia išmesti.

Nuo senų laikų buvo simbliškai aukojama vyno (palaistant juo kapų žemę), duonos ir saldintos virtų kviečių košės, tačiau kaip keistėsi ir gausėjo kitų švenčių stalai, taip savo išmonę bei gausą žmonės demonstruoja ir pagerbdami mirusiuosius.

Šiais laikais į lauknešėlius dažnai dedama ir bandelių, ir kotletų, ir saldumynų, kai kurie ruošia mirusiojo mėgtus patiekalus.

Neturintieji galimybės aplankyti kapų, pagerbti artimuosius ir uždegti žvakelę jų atminimui gali cerkvėje ar namuose. Įvairūs ritualai tądien atliekami ir maldos namuose bei laidojimo vietose.

Bulgarai toli gražu nepasižymi tokiu stropiu kapų lankymu ir puoselėjimu kaip lietuviai (kurie kai kuriais atvejais laidojimo vietą paverčia gėlynu ar sodu ir, rodos, prižiūri kruopščiau nei rūtų darželį prieš tuoktuves), tačiau Vėlines mini tris kartus per metus. Aukojamas maistas priklauso ir nuo sezoniškumo. Per pavasarines Vėlines prieš didijį pasniką – nešami virti kiaušiniai, vasarą per vyšnines Vėlines (bul. Черешова задушница), kurios šiemet bus birželio 18-ąją, aukojamos vyšnios, o lapkričio 5-ąją, per Archangelo Vėlines (bul. Архангелова задушница) ruošiama žuvis.

Kol gėlės, ištaikingi paminklai ar žemiškos vaišės yra pagarbos mirusiesiems ir tradicijai ženklas, turbūt viskas gerai. Jei tai virsta bandymu išpirkti kaltes ar perdėm demonstruoti savo šiltus jausmus ir galimybes, gal verta savęs paklausti apie tikruosius ketinimus. Švęskime gyvenimą, mylėkime gyvuosius ir gerbkime išėjusius, leisdami jiems skristi. Kaip sakydavo vienas garbus dėstytojas: „nepakeičiamų – pilnos kapinės“.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Trackbacks/Pingbacks

  1. Atgalinis pranešimas: Vėlinių mintys apie gyvenimą ir mirtį arba kapinių apsėdimai | Kliukarka - lapkričio 1, 2016

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: