//
you're reading...
Kasdieniai įkvėpimai, Pažintis su Bulgarija, Įpročiai

Pundas salotų, viena pora žieminių batų ir kelios dešimtys naminių kiaušinių arba šopingas Makedonijoje

DSC06400

Vos 10 km nuo sienos nutolęs Delčevo miestas Makedonijos rytuose antrą kartą apsilankyti nesuviliojo.

 

 

„Dėl  kelių salotų gūžių kirtot sieną“, – sutrikęs klausė pasienio pareigūnas, tikrindamas bagažinę, kai po kelių valandų viešnagės Makedonijoje grįžinėjom į Bulgariją. Rodos, negalėjo patikėti, kad tikrai būna žmonių, kurie pirmą Naujųjų metų savaitgalį nutarė tiesiog  pažioplinėti po kaimyninės šalies pasienio miesto turgų. Paprašė atidaryti automobilį, bet senutėlio BMW salone pamatęs besišypsančius turistauti nusiteikusios šeimynėlės veidus, kuriems reiktų labai pasistengti,  norint nutaisyti įžūlią miną, matyt, įtarimus dėl kontrabandos pamiršo, ir nors nelabai laimingas, kad nerado prie ko prikibti, bet palinkėjo gero kelio.

Blagoevgradas, kuriame gyvenu, nuo sienos su Makedonija nutolęs vos keliomis dešimtimis kilometrų, bet gyvendama jame trečius metus, šios šalies aplankyti dar nebuvau prisiruošusi. Net ir mano pakeleiviai, gyvendami čia beveik visą savo gyvenimą, tokios kelionės irgi nebuvo susiorganizavę. Tik daug girdėję iš bičiulių ir kolegų, kad vyksta ten apsipirkti ir džiaugias sutaupę.

DSC06421

Suoliukai, pavėsinės ir kavos aparatai – neatsiejama Balkanų šalių dalis.

Pirkinių sąrašo, kaip ir tikslo sutaupyti, neturėjome. Tik buvo smalsu, ar tikrai kitoj sienos pusėj prekės geresnės, kainos mažesnės ir derėtis smagiau, patyrinėti, ką dar mieste galima pamatyti be taip išgirto turgaus. Gal kad važiavom nepasiruošę, tiesiog pažioplinėti, ypatingo prekių pasiūlos ar kokybės bei kainų skirtumo nepastebėjome. Pavaikštinėję po turgų apžiūrėjome miestą, nusifotografavome, kad negrįžtume tuščiomis, vyriausias ekipos narys įsigijo žieminius batus, o už likusius iškeistus denarus nusipirkome kelias dešimtis laisvėje augusių vištų kiaušinių ir septynias gūžes šiltnamiuose jau žaliuojančių salotų. 100 denarų – 3,3 levo (maždaug 1,7 euro). Tiek kainavo maišas salotų.

DSC06418

Dėl revociulionieriaus Goce Delčevo kilmės tarp bulgarų ir makedonų ir šiandien kyla nesutarimų. Paminklas stovi herojaus garbei pavadintame Delčevo mieste, o Bulgarijos pietvakariuose, netoli sienos su Graikija, įsikūręs miestas, pavadinimu Goce Delčevo.

Makedonų kalba labai panaši į bulgarų, tad susikalbėti – jokių bėdų, kaip kupiškėnui su plungiškiu, o gal ir dar lengviau. Sumanesni prekeiviai mielai priima ir bulgariškus levus, kad tik pritrauktų pirkėjų. O bulgarų turguje netrūko. Gal kuo daugiau pastangų įdedi, toliau važiuoji – tuo prekė vertingesnė atrodo, kažkokią sentimentalią reikšmę įgauna. O gal žmogiška prigimtis visad mano, kad gerai ten, kur mūsų nėra ir ieško tos žalesnės žolės kitąpus tvoros.

Lietuviai vyksta apsipirkti į Lenkiją, baltarusiai – į Lietuvą, bulgarai – į Makedoniją, graikai – į Bulgariją. Keisčiausia, kad Bulgarijoje, ypač didmeninėse parduotuvėse, nestinga apsipirkti atvykusių makedonų. Juokavome, kad didmeninėse bazėse įsigytus produktus makedonai savo turguje sėkmingai parduoda bulgarams, o šie džiaugiasi sutaupę ir dar pakeliavę.

Naujus metus pradėjusi kelione į užsienį, net jei jis už kelių dešimčių kilometrų, džiaugiuosi ir aš. Delčevo pasirodė niūrokas ir antrąkart grįžti nevilioja, bet vadovaujuosi principu, kad gera pradžia – pusė darbo. Ir ši kelionė tebūna įdomių, gyvybingų ir įkvepiančių metų simbolis. O aš jau dairausi bilietų ir dėlioju datas pavasarį aplankyti Velsą ir, žinoma, Lietuvą.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: