//
you're reading...
Pažintis su Bulgarija, Pažintis su savimi

Kukerių karnavalas arba kada triukšmauti galima

DSC06463Lietuviai persirengėliai per Užgavėnes veja žiemą iš kiemo, o bulgarai prasidedant Naujiesiems metams trankiai baido piktąsias dvasias. Tradiciškai sausio pirmąją žygiuoja po kaimus ir rajonus, užsukdami ir į namus, o vėliau susirenka varžytis geriausios kaukės ir grupių pasirodymo konkurse.

Persirengėliai vadinami kukeriais. Tradiciniai kostiumai, gaminami iš avių bei ožkų kailio, yra sunkūs, skleidžia stiprų kvapą, ir ne visiems įperkami, tad ilgainiui kaukių įvairovė didėjo. Miestų gatvėmis paraduose žygiuoja meškos, raganos, policininkai, mėsininkai ir kitokios būtybės. Tikima, kad tranki būgnų muzika, tradiciniai šokiai ir šėlstantys persirengėliai išveja blogąsias dvasias, ligas, piktas mintis ir kitas negeroves.

Smagu ne pirmus metus stebėti kasmetinį kukerių karnavalą, išradingas kaukes ir pasirodymus su šokiais ir dainomis. Mane žavi bulgarų dėmesys tradicijoms ir jų išlaikymas, gyva istorija ir kultūra, perduodama iš kartos į kartą.

Kukerių karnavalas Blagoevgrade šiemet surengtas sausio 10-ąją. Piktąsias dvasias vaikė ir miestiečius bei miesto svečius linksmino 14 persirengėlių grupių iš aplinkinių kaimų ir skirtingų miesto rajonų. Komisija vertino pasirodymų ir kaukių atitikimą etnografiniams regionams ir rinko nugalėtojus, o miestas gerą pusdienį skambėjo būgnais, varpais ir įvairiausiais zvinguliukais. Tikiu, kad grėsmingos kaukės ir tvirta povyza išties gali suteikti papildomų galių. Nes kūno kalba ne tik suteikia daug informacijos aplinkiniams, mokantiems skaityti jos ženklus, bet ir turi įtakos pasitikėjimui savimi ir elgesiui.

Man triukšmingos šventės ir trankūs paradai asocijuojasi su riba. Kaip per motokroso varžybas, kai  prie starto užriaumoja varikliai ir ore pakimba įtampa, kurią jauti net fiziškai, startą duoda šūvis ir lenktynės prasideda. Kaskart įrodant savo vertę iš naujo.  Po Naujųjų su fejerverkais ir šampano kamščių šovimu, laukia ramesnis sausis, po žvakučių ant torto ir tris kartus valio – skaičiuojam dar vienus brandos metus, po audringo ginčo – jaukus apsikabinimas, pasakantis daugiau nei tūkstantis žodžių, po karo – taika. Vaikystėje, norėdami gauti, ko norime, kartais trepsime kojyte ar „paleidžiam dūdas“, vėliau tie, kuriems trepsėjimas  padėjo ir niekas neišmokė tikslų siekti kitaip, žvangina rimtesniais ginklais, tęsdami galios žaidimus. Tačiau tada, kai triukšmas virsta vieninga muzika, giesme, malda – piktosios jėgos tampa bejėgės ir atsiranda tikėjimas, kad nauja pradžia yra prasminga ir baltus lapus panaudosime geriausiai, kaip galime, kad vėliau atsigręžus atgalios juos vartyti būtų gera, naudinga ir išdidu.

 

 

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Trackbacks/Pingbacks

  1. Atgalinis pranešimas: Žiedai tarp žiedų arba kovo 8-oji Bulgarijoje | Kliukarka - kovo 8, 2016

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 196 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Blagoevgrade vyksta karšto vyno festivalis. Jei paskubėsit, dar spėsit ir ryt:) Apie Kalėdas įprastai pradedu galvoti gruodžio vidury, bet šiandien nuotaika jau šventinė, klausant bulgariško roko koncerto su karštu vynu. Ruduo plaukuose, kiemuose, daržuose ir lėkštėse. 
Maistas šildo, gydo ir įkvepia, jungia ir yra puiki pokalbių tema.
Apie virtuvės reikalus labai skaniai paplepėjom su profesionalia kulinare @baltutyt Apie jos kelią iš Mažeikių į Sofiją skaitykite www.kliukarka.wordpress.com Rudens magija.
Obuolių kambarys sename name.
Kieme kvepia šlapiais lapais ir raudonskruosčiais vaisiais.
Pyragai, kokteiliai ir dantų galandinimas. Viskam savo laikas.
#applemania #autumnvibes #reserve #readyforwinter #oneappleadaykeepsthedoctoraway #applesmell #savings #blogger #kliukarkablog #bloggerlife #bulgarianautumn #novemberjoys Kai galvoje pilka, kartais tereikia pažiūrėti sau po kojomis. 
#rudenssapnai #autumnvibes #autumnperson #bulgariannature #slowliving #colourfullife #enjoyingthemoment #sunnyday #hereandnow #inspiration #weekendoutdoors Ši pasaka ne mano - ji Šiaurės jūros undinės. Galim grįžti į praeities vietas, bet grįžti į tuomečius save - suktas reikalas. 
Lyg ir tas pats, 
Lyg visai kitas.
#vidiniaidialogai #siauresjura #kelioneslaiku #talkingtomyself Va toks vat ūkanotas nutiko šis rytas. Rūkas išsisklaidė, saulė iš debesų patalų išsirangė, bet tos rudens miglos liko mintyse - jaukuma, ramuma, arbatos su medumi, knygos ir adijalai. Rudens aš vis tik vaikas. #nofilter #autumnvibes #octobermorning #foogy #mysterious
%d bloggers like this: