//
you're reading...
Pažintis su Bulgarija, Pažintis su savimi

Kukerių karnavalas arba kada triukšmauti galima

DSC06463Lietuviai persirengėliai per Užgavėnes veja žiemą iš kiemo, o bulgarai prasidedant Naujiesiems metams trankiai baido piktąsias dvasias. Tradiciškai sausio pirmąją žygiuoja po kaimus ir rajonus, užsukdami ir į namus, o vėliau susirenka varžytis geriausios kaukės ir grupių pasirodymo konkurse.

Persirengėliai vadinami kukeriais. Tradiciniai kostiumai, gaminami iš avių bei ožkų kailio, yra sunkūs, skleidžia stiprų kvapą, ir ne visiems įperkami, tad ilgainiui kaukių įvairovė didėjo. Miestų gatvėmis paraduose žygiuoja meškos, raganos, policininkai, mėsininkai ir kitokios būtybės. Tikima, kad tranki būgnų muzika, tradiciniai šokiai ir šėlstantys persirengėliai išveja blogąsias dvasias, ligas, piktas mintis ir kitas negeroves.

Smagu ne pirmus metus stebėti kasmetinį kukerių karnavalą, išradingas kaukes ir pasirodymus su šokiais ir dainomis. Mane žavi bulgarų dėmesys tradicijoms ir jų išlaikymas, gyva istorija ir kultūra, perduodama iš kartos į kartą.

Kukerių karnavalas Blagoevgrade šiemet surengtas sausio 10-ąją. Piktąsias dvasias vaikė ir miestiečius bei miesto svečius linksmino 14 persirengėlių grupių iš aplinkinių kaimų ir skirtingų miesto rajonų. Komisija vertino pasirodymų ir kaukių atitikimą etnografiniams regionams ir rinko nugalėtojus, o miestas gerą pusdienį skambėjo būgnais, varpais ir įvairiausiais zvinguliukais. Tikiu, kad grėsmingos kaukės ir tvirta povyza išties gali suteikti papildomų galių. Nes kūno kalba ne tik suteikia daug informacijos aplinkiniams, mokantiems skaityti jos ženklus, bet ir turi įtakos pasitikėjimui savimi ir elgesiui.

Man triukšmingos šventės ir trankūs paradai asocijuojasi su riba. Kaip per motokroso varžybas, kai  prie starto užriaumoja varikliai ir ore pakimba įtampa, kurią jauti net fiziškai, startą duoda šūvis ir lenktynės prasideda. Kaskart įrodant savo vertę iš naujo.  Po Naujųjų su fejerverkais ir šampano kamščių šovimu, laukia ramesnis sausis, po žvakučių ant torto ir tris kartus valio – skaičiuojam dar vienus brandos metus, po audringo ginčo – jaukus apsikabinimas, pasakantis daugiau nei tūkstantis žodžių, po karo – taika. Vaikystėje, norėdami gauti, ko norime, kartais trepsime kojyte ar „paleidžiam dūdas“, vėliau tie, kuriems trepsėjimas  padėjo ir niekas neišmokė tikslų siekti kitaip, žvangina rimtesniais ginklais, tęsdami galios žaidimus. Tačiau tada, kai triukšmas virsta vieninga muzika, giesme, malda – piktosios jėgos tampa bejėgės ir atsiranda tikėjimas, kad nauja pradžia yra prasminga ir baltus lapus panaudosime geriausiai, kaip galime, kad vėliau atsigręžus atgalios juos vartyti būtų gera, naudinga ir išdidu.

 

 

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Trackbacks/Pingbacks

  1. Atgalinis pranešimas: Žiedai tarp žiedų arba kovo 8-oji Bulgarijoje | Kliukarka - kovo 8, 2016

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: