//
you're reading...
Pažintis su Bulgarija, Pažintis su savimi

Varpas medyje,bankininkų prietarai,liūtų skulptūros arba turas po Sofiją

Mano šventės šiemet prasidėjo Kalėdiniu lietuvių bendruomenės Bulgarijoje susitikimu ir ekskursija po Sofiją prieš keletą savaičių. Kadangi prieš šventes užvaldo maistinės asociacijos, Bulgarijos sostinė man priminė sluoksniuotos tešlos pyragą arba silkę pataluose, kur kuo giliau pakabini šaukštu ar šakute, tuo sodresnių skonių randi.

Gyvenu maždaug už 100 kilometrų į pietus nuo didžiausio šalies miesto, mano apsilankymai iki šiol dažniausiai apsiribodavo maršrutu stotis – oro uostas. Nutariau, kad laikas daryti galą šitokiam apsileidimui ir gruodžio savaitgalį skirti susitikimui ne tik su jau pažįstamais bei dar nesutiktais lietuviais, bet ir pažinčiai su Sofija.

Blaškytis vienai po priešventinį šurmulį ir muziejuose mąsliai žvelgti į eksponatus tąkart nesinorėjo, tad Virginijos iš Bulgariškos kultūros tyrinėjimų rekomendacija išbandyti nemokamą ekskursiją Sofia Free Tour ir  buvo tas Eureka momentas. Panašu, kad tokiam savaitgalio planui pritarė ir visata, giedrutėliame žiemos sekmadienio danguje įpaišiusi saulę ir padovanojusi nuotaikingą istorijų pasakotoją – gidą Danielių.

Sofia Free Tour – tai nemokamos ekskursijos po Sofiją anglų kalba, vykstančios dukart per dieną. Idėja gyvuoja penktus metus ir vasarį švęs pirmą mažą jubiliejų. Organizatoriai tikisi, kad tuomet dalyvių skaičius jau bus perkopęs 100 tūkstančių. Turus veda ir istorijas apie savo miestą užsieniečiams ar miesto svečiams pasakoja 25 gidai-savanoriai. Mano kompanionė lietuvaitė Kristina, Sofijoje gyvenanti ketvirtus metus, turėjo progą pasijusti turiste savo mieste ir taip pat sužinojo daug naujo.

Mane sužavėjo idėja savanoriškai pažindinti turistus, svečius su savo miesto  ir šalies istorija, erdvėmis, pateikti savo santykį, perteikti nuotaiką ir suteikti rekomendacijų, kurios gali labai palengvinti tas kelias turistines dienas ir padovanoti įkvepiančių atradimų. Pamaniau, kad tai būtų puiki idėja ir Vilniui, pagooglinau ir ką manot? Taip, tokios ekskursijos KASDIEN vyksta ir Lietuvos sostinėje. Tik gyvendama ten beveik dešimtmetį, niekada neieškojau kažko panašaus. Kadangi neieškojau, tai ir neradau. Bet puikios idėjos tuo ir puikiausios, kad jos veikia. Kad yra gyvos. Kad sklinda.

Turisto statusas ir ribotas laikas konkrečiame mieste plačiau atveria akis, paaštrina pojūčius. Savą miestą, atrodo, visad spėsime patyrinėti. Bet kada išties paskutinį kartą buvote pasiklydę, atsiskyrę nuo kompanijos ir užsižiūrėję į kokią langinę, koloną, suolelį, pasukę namo nauju maršrutu, radot laiko pasigrožėti šešėliais ar kalbėjot su šeima ar bičiuliais apie miesto, pastato ar namų ir juose esančių daiktų istoriją ir pasidalinę ar sužinoję naujų faktų? Linkiu to kitiems metams ir prie savųjų planų ir pažadų rašau paklydimą ar pasivaikščiojimą savame mieste kur akys veda.

Dviejų valandų ekskursija priminė man mokyklos išvykas ir tolimas keliones jau už(pa)augus. Pažadino vaiko smalsumą ir turistės norą fiksuoti.

Atvėrė supratimą, kad net žingsnis į šoną nuo savo maršruto kartais gali būti didelės kelionės pradžia, o kartais to žingsnio tereikia, kad grįžus įprastas maršrutas kitomis spalvomis nušvistų.

Ar žinojote, kad:

 • Bulgarai žvelgdami į Bulgarijos kontūrą žemėlapyje mato liūto figūrą.
 • Bulgarijos piniginis vienetas levas yra kilęs nuo žodžio liūtas (bul. Лъв).
 • Pasikėsinimas į Bulgarijos carą 1925 metais nepavyko, nes caras…vėlavo į susitikimą. Šio valdovui gyvybę išgelbėjusio įpročio tauta neatsisakė iki šiol.

  DSC06269

  Sveta Nedelya bažnyčia pastatyta IXX a. pabaigoje. Pasikėsinimo į carą Borisą III metu, sprogus bombai žuvo 200 žmonių, o šventykla buvo suniokota.

 • Prie 6 a. statytos ortodoksų šv. Sofijos cerkvės, nuo kurios ir kilo miesto pavadinimas, nėra varpinės. Varpas pakabintas medyje priešais pastatą. Pasakojama, kad sutinkant rusus, kurie išvadavo Bulgariją iš Osmanų imperijos 19 a., ir kiekviename mieste švenčiant laisvę buvo skambinama varpais. Kadangi Sofijoje jų nebuvo – prie seniausios cerkvės varpas skubiai pakabintas
  medyje. Panašūs praktiški sprendimai bulgarams būdingi iš šiomis dienomis.

  DSC06327

  Seniausia ortodoksų cerkvė Sofijoje pradėta statyti VI a. Nuo jos kildinamas sostinės pavadinimas. Ar pastebėjote, kad šventykloje nėra varpinės?

 • DSC06323

  Bankininkus globoja šv. Mikalojus, o balkonėlis primena, kad suklydus, reikia atsakyti už pasekmes.

  Mažas balkonėlis centrinio banko pastate buvo sugalvotas kaip apsidraudimo priemonė. Vyriausias bankininkas turėdavo pažadėti, kad bankas nebankrutuos, o bankroto atveju – iššokti iš šio balkonėlio. Laimei, to neprireikė, tačiau tradicija bankų pastatuose įrengti mini balkonėlius liko. Tikima, kad tai padeda užtikrinti stabilumą.

DSC06267

Bulgarai tiki, kad ir jų šalies kontūras žemėlapyje primena liūtą.

 

 

 

 

 

DSC06333

Įspūdingiausia Sofijoje – Aleksandro Nevski katedra.

DSC06315

Seniausias išlikęs Sofijos pastatas – šv. Jurgio rotonda – mena IV amžių.

DSC06307

Iki 1990 m. rugpjūčio šiame pastate veikė Komunistų partijos centrinis komitetas. Protestų prieš komunistų režimą metu jis buvo padegtas. Šį 1953 m. užbaigtą pastatą puošusi raudona žvaigždė eksponuojama socialistinio meno muziejuje.

 

 

 

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Trackbacks/Pingbacks

 1. Atgalinis pranešimas: Eglė Barauskaitė Volkė: „Bulgarija sužavėjo paprastumu“ | Kliukarka - vasario 1, 2018

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: