//
you're reading...
Kasdieniai įkvėpimai, Pažintis su Bulgarija

Bulviakasis bulgariškai arba vyno kelias

DSC06204

Vynuogiarinkis – griozdiškai skambantis tiesioginis bulgariško žodžio grozdober vertimas. Lietuviškai šio proceso pavadinimas taisyklingai turbūt vadintinas vynuogių derliaus nuėmimu. Ir bulgarams skambėtų taip pat keistai ir juokingai kaip mums  bulvių derliaus nuėmimo diena vietoj bulviakasio. Vynuogės kvapnios, sultingos ir saldžios, lietuviams gerokai egzotiškesnės nei bulvės, tad ir jų derliaus surinkimas atrodo romantiškesnis nei kišti nagus į žemę ir ieškoti ten nacionalinės daržovės.

DSC06202

Šiemet aš vynuogiavau jau ketvirtus metus. Ir jei pirmais metais akys raibo nuo vynuogių rūšių, gražiai nuaugusių sultingų kekių ir daugiau gėrybių keliavo į burną nei į krepšį, tai šiemet vis stipriau vynuogiavimas priminė bulviakasį, talkon sutraukiantį šeimą, gimines ir kaimynus. Tupinėti apie kiekvieną krūmelį iš visų pusių atsargiai karpant šakas ir lapus apsivijusias kekes, kad kuo mažiau uogų nubyrėtų žemėn – nėra lengva ir kitą dieną kūnui neįprasti judesiai primena apie save raumenų maudimu, o rankos limpa nuo vynuogių sulčių. Bet jausmas žiemos vakarus užsigeriant taure raudono naminio vyno, kuriam vynuoges rinkai savo rankomis, tikrai kitoks nei paskubomis prigriebto akcijinio butelaičio iš prekybcentrio.

S3701539Kita derliaus rūšis, kita šalis, kalba, nauja (vyro) šeima, bet esmė juk ta pati  – bendravimas, žinojimas dėl ko tai darai. Geroje kompanijoje visi darbai einasi sklandžiau ir maloniau. Svarbiausia, kad pagalba būtų iš meilės – tiek nuoširdus kvietimas talkon (ne dejonės, verkimas, reikalavimas ar manipuliacija), tiek noras padėti (pabūnant kartu, pasidžiaugiant derliumi ir vieni kitais, natūraliu produktu ir geru oru).

Net pats procesas į bulviakasį  panašus – renki į kibirus, vėliau išpili į maišus, kurie keliauja į bagažinę, tik iš jos ne į tamsų rūsį ar sandėlį laukti žiemos, o  į bačkas.

Jau tą pačią arba kitą dieną vynuogės sunkiamos per tokį mano vaikystės skalbimo mašinos “Riga“ gręžimo mechanizmą primenantį prietaisą ir su visomis odelėmis keliauja į bačkas fermentuotis.S3701563

Vynuogyną Bulgarijoje turbūt turi tokia pat dalis vietinių kaip kolektyvinį sodą ar sodybą Lietuvoje.

Jei ne vynuogyną, tai bent menką plotelį vynuogių prie daugiabučio, ant garažo stogo ir kitose išradingose vietose, kur vijoklinės vynuogės vasarą puikiai formuoja pavėsį ir tampa gyvąja pavėsine. Važiuoti į vynuogyną – vienas eilinių šeimos vyrų darbų.

Iš vaikystės pamenu gausius bulviakasius dviejuose kaimuose (Šeduvos močiutė šioje vietoje mane pataisytų, kad miestelis buvo net rajono centras) su šeima, kelių eilių tetomis ir dėdėmis, kaimynais ir senelių draugais. Laukdavau tų bulviakasių kaip šventės – progos pasivažinėti arklio traukiamu vežimu ant bulvių maišų ar pasimėtyti bulvėmis (ši pramoga būdavo greitai stabdoma suaugusiųjų), o gerokai popiet sėsti prie didelio močiutės vaišių stalo ir klausyt suaugusių kalbų.

Ir vynuogių rinkimas fiziškai nelengvas, bet dar nepabodo.  Gal šventiški ir romantiški abu darbai atrodo, nes man jie – atotrūkis nuo kasdienybės ir proga pasimatuoti svetimų gyvenimų blizgučius ir uniformas. Pailsi galva ir mintys kitais takais tokiomis dienomis pasivaikšto. Ir rezultatas džiugina – aiškus, konkretus, suskaičiuojamas.

DSC04398

Tai ne neišmatuojama teksto vertė ir įtaka bei abejonės, ar žodžiai tikrai tapo istorija, ar palietė skaitytoją, ar įkvėpė pokyčių, ar nebuvo tušti ir garbėtroškiški.

Abejonėmis nepasaldinsi nei rytinės kavos, nei nuotaikos, bet grynu oru, sultingomis uogomis, nuoširdžiu bendravimu – visada. Tekstai – irgi bendravimas, tik nematant pašnekovų ir tikintis, kad jie atsako mintimis, komentuoja, kikena, prisimena, susimąsto, prieštarauja ar atsitraukia ir renkasi kitą tekstą.

Derlingam tekstui, kaip ir bulvėms ar vynuogėms, reikia gerų (oro) sąlygų ir išmanaus sodininko, kad pasėtos raidės sudygtų ir papasakotų istoriją. O istorija augintų sparnus.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

2 thoughts on “Bulviakasis bulgariškai arba vyno kelias

  1. “griozdober“ lietuviškai skamba tikrai “griozdiškai“. Bulgarų kalboje “GROZDE“ yra “VYNUOGĖ“ , todėl ir “Vynuogiarinkis“ turi būti verčiamas “GROZDEBER“. Kaip sekasi mokytis bulgarų kalbos?

    Patinka

    Posted by Ramunė | spalio 16, 2015, 9:17 am

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: