//
you're reading...
Pažintis su savimi, Visuomenės žaizdos

Apie seną iškrypėlį mažadante šypsena arba kur jūsų rankos

kiss-117203_1280

Kavinukės terasa po pusryčių kavos ištuštėjo ir liko tik vienas pagyvenęs dėdulė, nuo ryto maukiantis alų. Po bokalo pilstomo ir butelaičio šviesaus alaus, užsisakė taurelę mastikos ir gazuoto vandens. Susitvarkiusi kitus staliukus ir barą, prisėdau prie įėjimo skaityti knygos. Dėdulė vis pakalbindavo, klausė kuo vardu, pats prisistatė – Georgi. Vis pakomentuodavo kokį praeivį, kažko paklausdavo. Tik šypsena su kiekvienu gurkšniu vis šleivėjo. Ir akys vis labiau blizgėjo. Maniau, šiaip žmogui dėmesio trūksta, nes kai visko užtenka, nesugalvoju priežasties gerti vienam nuo pačio ryto.

Georgi iš draugiško dėdulės greit virto neadekvačiai situaciją vertinančiu seniu. Pasikvietė prisėsti, maniau, gal dar ką užsisakys, ar širdį atverti panoro, nes kalbių lankytojų netrūksta kasdien. Tačiau jis norėjo atverti ne širdį ir ne sielą, o kai ką žemiau juostos. Vis dar kreivai šypsojos, o abi rankas užsidėjo sau ant tarpkojo ir glostydamas bandė atkreipti mano dėmesį. Pašokau kaip įgelta ir dingau už baro. Spėjau tik pasakyti, kad prie šio staliuko tai jau tikrai nesėdėsiu. Akimirką supykino ir taip šleikštu pasidarė. Graudžiausia, kad pirmiausia ėmiau svarstyti, kodėl, ką aš padariau ne taip, kad pritraukiau tokią situaciją? Gal nereikėjo vilktis suknelės (bet ji iki kelių, su rankovėlėmis ir be gilios iškirptės, platėjanti, laisva, teisinau save mintyse), gal per daug šypsojausi, gal per maloniai aptarnavau. Kvailė, kokio velnio ieškoti priežasčių savyje. Juk tokia situacija gali nutikti bet kur – bare, autobuso stotelėje, stadione, parke. Dėvint sportinį kostiumą, bikini, žieminę striukę iki žemės ar tigrinę suknelę.

Ar tie dėdulės mano, kad padavėja pateikia ne tik alų, kavą ar picą, bet ir kažkiek priklauso jiems? WRONG. Ar jie tiesiog nieko nemano, nes mąstymui skirtas organas yra neveiksnus.

Po minutėlės man pasirodžius iš už baro per saugų atstumą jis tik pasiteiravo, ar už viską sumokėjo ir dingo. Tikiuosi, kad negrįš ar nebandys kartoti panašių triukų. Jei grįš, taip lengvai nebeišsisuks. Vėlesni lankytojai – maloni šeima, močiutė su anūku, draugų kompanija, kiek pakėlė nuotaiką, bet tas šleikštulys liko. Lyg kas būtų išprievartavęs mintis.Tfu.

Pasidarė gaila savęs. Bet greit nubudau iš tos savigailos ir savigraužos. Supratau, kad gaila turėtų būti to dėdulės ir kitų tokių dėdulių. Koks apgailėtinai sumautas turi būti gyvenimas, kad vienintelis džiaugsmo kauburėlis iškiltų tarp kojų stebint daugiau nei dvigubai jaunesnes moteris, šviesmečiais nutolusias nuo jų siauro ir tamsaus pasaulėlio, kurių niekada neturės jokiomis prasmėmis.

Būti pašaipų, psichologinio ar fizinio smurto, seksualinio priekabiavimo auka ar tiesiog atsidurti nemalonioje situacijoje, kurioje atsidurti nenorėjome ir dėl kurios nesame nė kiek kalti, daliai (ir, deja, manau, kad nemažai) žmonių yra ne tik nemalonu, baisu, skausminga, bet ir gėda. Turbūt tai nebrandžios visuomenės ženklas. Galvoje ima skambėti stereotipai (visos jos tokios, pati kalta, ko norėjo, tą ir gavo, tiek teverta, ko ten ėjo, buvo, šypsojos, leidosi į kalbas, seksualiai vilkėjo, žiūrėjo ir t.t. ir pan.) ir tie įsivaizduojamos minios balsai ir nuosavos baimės nutildo norą skųstis, rėkti, rodyti pirštu į smurtautoją, ieškoti pagalbos, patikėti ateitimi ir savimi. O viešumas, ko gero, viena iš efektyviausių priemonių gėdinti smurtautojus ir neadekvačiais būdais dėmesio siekiančius dėdules. Nes gėda, raustantys skruostai ir tylus katės ir pelės žaidimas, turiu įtarimą, nežabotai liguistas fantazijas tik užveda.

Šūdinas jausmas suvokti, kad kažkam sukėlei kokias tai liguistas fantazijas. Džiaugiuosi tik tiek, kad su tokia situacija susidūriau dabar, kai man 30, o ne prieš dešimt ar keliolika metų, kai tikrai, tikiu, ta anoji, jaunesnė ir dar ne taip gerai save pažįstanti aš, būtų ieškojusi savo kaltės, gėdijusis ir, greičiausiai, tylėjusi. Nes ką žmonės pagalvos.

Tikiu, kad viešumas ir kalbėjimas yra vienas svarbiausių būdų keisti nuostatas, stiprinti visuomenės brandą ir užtvirtinti visuomeninėje sąmonėje, kad smerkti, gėdinti ir piktintis derėtų tais, kurie inicijuoja moralės ir žmogiškumo normas viršijančias situacijas ir sąmoningai ar pasąmoningai skaudina ar glumina žmones. O svarbiausia  nuo vaikystės įdiegti jaunuoliams, kad kiekvienas žmogus yra daug daugiau nei seksualinio, materialinio pasitenkinimo objektas. Kiekvienas.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

5 thoughts on “Apie seną iškrypėlį mažadante šypsena arba kur jūsų rankos

 1. Nu ir pavarei kliurkos. Prisifantazavai nebutu dalyku apie nekalta dieduka kuriam tiesiog patikai. Juk paprasta. Zmogutis sugalvojo toki gal ir nelabai vykusi buda artimiau pabendrauti, o tau psichoze kazkokia istiko, kad vos neapsivemei. O tikroji pykinimo priezastis tai ne tas diedukas, o pati. Tie issigalvojimai kurie tupi tavo galvoj. Kalta, nekalta, ka padarei, kuom issaukei tokia situacija??? Blyn. Taigi esi boba. Jei tai kalte, tuomet kalta. Taip pasaulis sutvertas. Tokiam amziuje jau turejai girdeti pie dvi lytis ir ta potrauki. Gal jo neturi. Ko gero neturi uz tat ir nesupranti. Jis gi taves neprievartavo. Tik padare uzuomina. Pasakei ne ir issiskyret. Beje tas ne buvo labai nemandagus, sprendziant is aprasymo. Isteriskas ir niekinantis. Taip negalima. Ar tik nebusi viena is tu iskrypusiu bobu del kuriu tauta baigia isnykti, o vyrai mirsta net senatves nesulauke?

  Patinka

  Posted by Nu ir pavarė padavėja | rugpjūčio 26, 2015, 12:25 pm
  • Glostinėti sau tarpkojį viešoje vietoje matant nepažįstamam žmogui, mažų mažiausiai nemandagu. Pasakyti, kad tikrai šalia nesėdėsi ir eiti dirbti savo darbų – labai toli iki isterijos. Kas negerai su mūsų visuomene, kad tam, jog reali situacija nebūtų pavadinta fantazijomis, reikia prieiti iki išprievartavimo. Ir, kad normalu, kad “buvimas boba“ iššaukia tokias reakcijas tokiomis formomis.

   Patinka

   Posted by kliukarka | rugpjūčio 26, 2015, 8:34 pm
 2. Taip, man taip pat atrodo kad nemandagu. Taciau. Pasaulis margas. Kas ne kas, bet padaveja tai jau tikrai privalo tai zinoti ir visada elgtis profesionaliai. Man pvz. atrodo nemandagu bezdeti prie stalo bet visi gerai zinom kad yra visuomeniu kuriu niekaip nepavadinsi atsilikusiom kurioms tai norma. Iskracius is galvos smegenis spaudziancius sablonus ir trafaretus nesunku suprasti, kad tu iprociu ir tradiciju gali buti nuo a iki ž. Gali buti ir yra tokiu kur visi laksto maskatuojanciais pimpalais, o vos pridengtu skyliu tai net ieskoti toli nereikia. Visa be jokiu isimciu moteru industrija skirta gundymui ir provokavimui tik vis atsiranda vistelu tai neigianciu. Ore viesai besidulkinancios muses tikriausiai nepykina ir nemotyvuoja rasyti apie tai koki feministini zygdarbi padarei jas uzmusdama. Isterija pirmiausia ir yra sitas tekstas kuri parasei tokiu kontekstu ir su tokiomis isvadomis. Atsipalaiduok. Susipzink su pornografijos kultura. Galu gale pasimasturbuok kaip reikian bent po kaldra pradziai. Nepatinka – nedaryk. Niekas juk nevercia, bet bent jau pykinumus ir reakcijas susireguliuotum.

  Patinka

  Posted by --- | rugpjūčio 27, 2015, 5:52 am
  • Nemėgstu kategoriškumo. Bet pasaulis margas. Jei būčiau svečias visuomenėje, kur nuogiems lakstyti normalu – stebėčiau tai kaip man naują kultūrą ir stengčiausi ją pažinti. Bet Europoje tai nėra labai priimtina. Dalykų be išimčių nebūna. Tad stereotipus savo galvoje persikratyti verta kiekvienam. Džiaugiuosi, kad tekstas sukėlė minčių ir pasvarstymų apie reakciją. Tam ir rašau.

   Patinka

   Posted by kliukarka | rugpjūčio 27, 2015, 6:46 am
 3. As taip pat nemegstu kategoriskumo, bet kai toki matau atatinkamai ir atsakau 🙂

  Patinka

  Posted by :::: | rugpjūčio 27, 2015, 5:26 pm

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: