//
you're reading...
Kasdieniai įkvėpimai, Pažintis su Bulgarija

Apie netikėtus atradimus II arba kaip mes kaktomūša susidūrėm su vartais į Šv. Atanaso iškyšulį ir antikinio miesto likučius

P_20150805_084530

Byalos kurorte pasitinka po stiklu įkurdintas antikinis miestelis.

P_20150805_085345

Patenkinti smalsumą, kas gi liko iš antikinio miestelio, teko pristabdyti ir lukterėti kol vartai bus atdari turistams. darbo valandos – 10-20 val.

Vėlyvosios Antikos tvirtovės likučius Juodosios jūros pakrantėje aptikome netikėtai. Atostogaudami išėjome pasitikti saulės ir spontaniškai pajūriu nukeliavome iki kitos pajūrio gyvenvietės, kur turistus vilioja IV-VII amžių pastatų likučiai ir tebevykstantys kasinėjimai.

DSC06055 DSC06057

Už žinią apie Šv. Atanaso iškyšulio ansamblį turėtume būti dėkingi archeologijos Bulgarijoje pradininkams Herminui ir Karelui Škorpil‘ams. 1892-aisiais publikuotame straipsnyje apie Juodosios jūros pakrantės Bulgarijoje Šiaurytinės dalies archeologinius atradimus, trumpai aprašytas regionas, įsikūręs aplink dabartinę gyvenvietę Byala (apie 50 km į pietus nuo Varnos), pateiktas tvirtovės likučių išdėstymo planas.

P_20150805_085338

„Iškyšulys – pietryčiausia Kamčia kalnyno atšaka, jame matyti vėlyvosios Antikos tvirtovės – Šv. Atanaso (Athanasius) vienuolyno pamatai. Netoliese – apleista maža koplyčia „Šv. Atanasas“. Iškyšulys tinkamas gynybai – pietinėje ir šiaurytinėje dalyje Juodosios jūros bangų skalaujamos olos, ir tik iš vakarų yra stipri, stora siena, apkasta giliu grioviu, saugančiu tvirtovę“.

Populiariausias iškyšulio pavadinimas – Šv. Atanaso (bulgariškai – Свети Атанас). Labiausiai tikėtina, kad šis vardas siejamas su Afanasijumi didžiuoju (293-373), Aleksandrijos patriarchu, vienu žymiausių ankstyvosios krikščionybės teologų ir tikėjimo gynėju.

Archeologinė Šv. Atanaso iškyšulio vietėve susideda iš kelių sluoksnių, atkasti skirtingų istorinių laikotarpių radiniai. Klasikos ir helenistiniam amžiui priklauso Trakijos religijos tyrimų centras (6 а. Pr. Kr. – 1 а. P. Kr.), vienam Romėnų periodui – šventykla dedikuota mitologiniam herojui, pusdieviui Herakliui (2-3 a. P. Kr.).

DSC05979

Projekto vertė – 5 296 258,03 levo. (1 euras = 1,95 levo). Europos sąjunga skyrė 3 868 863,53 levo.

Tvirtovė buvo įkurta uždarame ir jūros skalaujamame iškyšulyje, šalia buvo uostas. Už tvirtovės sienų taip pat būta statinių, kas leidžia spėti, kad aplink buvo įsikūrę priemiesčiai.

Archeologinių tyrimų metu 2009-2013 metais buvo atkasta ankstyvųjų krikščionių teritorija, vieša pirtis, dešimtys namų, sandėlių ir amatininkų dirbtuvių su vyno gamybos įrengimais ir džiovinimo krosnimis keramikos dirbiniams. Tyrinėtos ir atskiros gynybinės sienos dalys. Kasinėjimai suteikė duomenų apie kai kurių gatvių lokaciją, vandentiekio ir kanalizacijos sistemą mieste.

DSC06004

DSC05992

Vyno gamybos ir laikymo vieta. Ją sudaro pagrindinys statinys ir keletas papildomų pastatų. Dauguma jų – akmeniniai, prie kurių pristatyta ir keletas medinių pašiūrių. Šiaurytinėje pagrindinio pastato dalyje įrengtas akmeninis stačiakampio formos baseinas akmeninėmis grindimis. Baseino apačia nuožulnėja į pietinę sieną, kur įtaisytas akmeninis nuotėkis. Jis buvo skirtas supilti šviežias vynuogių sultis į didelį keramikinį indą (apie 300 l talpos), baseino priekyje. Vynuogės buvo traiškomos specialiu mediniu mechanizuotu įrenginiu. Laikoma, kad jį išrado senovės graikai ir jis vadinamas Graikišku presu.

DSC05968

Gynybinio įtvirtinimo liniją sudarė akmeninė tvirtovės siena ir griovys prieš ją. Siena buvo 250 m ilgio ir saugojo 35 ha teritoriją. Už mažo uosto miestelio, kuris tapo prieglobsčiu ir regiono žmonėms, tvoros vyko aktyvus ekonominis gyvenimas. Jį sudarė jūros ir žemės prekyba, amatai, žemės ūkis ir žvejyba. 6-ajame mūsų eros amžiuje miestelyje gyveno maždaug 1000 žmonių, bet aktyviais laivybos mėnesiais šis skaičius išaugdavo dėl atvykstančių jūreivių ir pirklių.

Pagrindinė miesto gatvė nuo vakarinės gynybinės sienos vedė rytų kryptimi į nedidelį skverelį prie bazilikos įėjimo. Gatvė būrė vienon vieton prekybininkus, čia telkėsi komerciniai pastatai, amatininkų dirbtuvės, sandėliai, moteliai, smuklės ir uosto bordeliai. Gatvė taip pat buvo ir pagrindinė viešų susibūrimų vieta, ja žygiuodavo šventinės procesijos, kurios dažniausiai prasidėdavo arba baigdavosi prie pagrindinės krikščionių šventyklos. Šaltinių, esančių už kelių šimtų metrų į šiaurią nuo iškyšulio, vandeniui surinkti ir tiekti miesteliui buvo naudojamas molinis vamzdis. Taip pat buvo įrengti šuliniai, veikė kanalizacijos sistema.

DSC06029

DSC06019

Krikštymo vieta. Ji buvo įrengta Bazilikoje į šiaurę nuo įėjimo. Krikštyklos sienelės buvo gausiai dekoruotos piešiniais. Sukurta 4 a. pabaigoje.

DSC06017

DSC05949

Tvirtovė buvo pastatyta 4 a. pabaigoje ir palaipsniui tapo nedideliu miestu-uostu, tapusiu ekonominiu ir religiniu ankstyvosios krikščionybės centru. Jis išgyveno kelias natūralias gamtos nelaimes ir barbarų invazijas, bet visuomet būdavo atstatomas. Tačiau 614 metais, po avarų ir slavų atakos, miestelis buvo užimtas, padegtas ir apleistas amžiams.

DSC06068

Primirštas švyturys.

DSC06051

Iškyšulio tvirtovę saugojo statūs, uolėti krantai.

O 2015-aisiais vos už penkis levus (2,5 euro) galime nusikelti laiko mašina 14 amžių atgal, pasimatuoti akmeninį sostą, bent mintimis savo nematomus priešus ir vidinius demonus nuleisti skardžiu ir paskandinti bangose, pasvarstyti, ar įdomi būtų mano šiandiena svečiui iš tolimos ateities ir pridėti savo spontaniškų atradimų mozaikoje dar vieną ryškią detalę.

DSC06034

Kliukarka matuojasi antikinį sostą ir mąsto apie šiuolaikinių daiktų laikinumą.

DSC06053

DSC06062

Turistai kviečiami sustoti ir paskaityti apie šis vietos istoriją ir vienuolį Šv. Ataną daugiau. Tiesa, mūsų apsilankymo dieną skaitytojo šioje mažulytėje bibliotekoje laukė tik knygos bulgarų kalba.

P_20150805_082300

Uostas šiandien. 2015 m. rugpjūčio 5 d.

P_20150805_082456

Uostas šiandien. Byala. 2015 m. rugpjūčio 5 d.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: