//
you're reading...
Visuomenės žaizdos

Apie nematomus, negirdimus, beteisius žmones

shadows-296001_1920

„Globos namuose, kur augau, vykdavo orgijos, paaugliai santykiauja vieni su kitais, tvirkina jaunesnius“,  – savo gyvenimo istoriją televizijos laidoje pasakoja Aivaru pasivadinęs vyras. „Nenoriu eiti į mokyklą, nes ten iš manęs tyčiojasi“, – guodėsi man išprievartausta, „Carito“ globota mergina, kai lydėjau ją iš vaiko raidos centro į autobusą atgal į jos mažą kaimelį. „Globėjai mane pasiėmė iš vaikų namų tik tam, kad nemokamai dirbtume ūkyje. Jei nepaklusdavau, skaudžiai mušdavo“, – pasakojo kita prievartą patyrusi paauglė. „Mūsų rajone prekybos žmonėmis ir prostitucijos nėra“, –  prieš kelis metus vienbalsiai tvirtino Biržų policijos atstovai susitikime su „Carito“ darbuotojomis ir savanorėmis. Vietoj diskusijos, jie dar prieš pratariant pirmą žodį buvo nusiteikę gynybiškai.

Narkomanai, prostitutės, benamiai, tėvų globos netekę vaikai, priklausomi nuo alkoholio žmonės, smurto aukos – dažnai nurašoma sistemai arba tiesiog pačių kaltei ir pasirinkimams, neatsižvelgiant į visą gyvenimo istoriją, kur kartais…nė vienos ištiestos pagalbos rankos, tik išnaudojimas. Šie žmonės labai retai girdimi iš tikrųjų, ne smalsumui patenkinti, ne pasišaipyti, ne sukelti skandalą, pakelti žiūrimumą, paviešinti pikantišką ar šokiruojančią temą, o išties įsiklausyti į žmogų. Klausyti ir išgirsti šiuos žmones sunku – sunku prakalbinti, o ir atsivėrus skauda klausyti, veria svetimas skausmas ir svetima gėda, nežinia, ką su informacija daryti. Tačiau socialiniame užribyje atsidūrusiems žmonėms net ir tyla, tiesiog klausymas, palaikymas už rankos, kartais labai svarbus, nors jie nevisada tai parodo. Nes gal esi pirmas žmogus klausantis, o ne rėkiantis, dalinantis patarimus, mokantis gyventi ar kažko norintis – pinigų, sekso, butelio ar dar ko. Nesmerkiantis. Nepamokslaujantis. Todėl nuoširdumas, domėjimasis ir atvira širdimi siūloma pagalba sutinkama įtartinai. Kaip dauguma dakykų, kurių nepažįstame.

Šie žmonės gali ir turi turėti balsą, tačiau ne tik per nevyriausybines organizacijas ir pasiaukojančius jų darbuotojus (nors ir ten ne visada aiškūs ir skaidrūs  tikslai, tačiau labai džiaugiuosi, kad man teko pažinti tikrai iš pašaukimo už žmogaus teises kovojančių entuziastų), bet ir iš valstybės, iš įstaigų, kuriose jie mokosi, gyvena, iš praeivių gatvėse, kaimynų, kiekvieno.  Pirmiausia reikia meilės, dėmesio ir žmogiško kontakto , tada neskaudės klausyti po daugelio metų… Negalime po vieną išgelbėti visų pasaulio nuskriaustųjų ir ištaisyti visų neteisybių. Bet galime išgelbėti vieną žmogų ir tai bus geresnio pasaulio pradžia.

Pagalba ne tik aukojamos lėšos, rūbai, maistas, daiktai ar savanorystės valandos. Pagalba ir tai, ką mes…galvojame, kiek norime pažinti įvairias socialines grupes, kiek esame atviri ir siekiame mažinti atskirtį, kokius klausimus sau ir savo aplinkai keliame ir kokią žinią skleidžiame. Žaidžiame galios žaidimus ir manome, kad vieni yra lygesni už kitus, ar bandome suprasti skirtingas patirtis ir priimti žmones nepaisydami jų praeities ir šiandienos. Mąstome klišėmis ar matome atskiras istorijas ir žmogų jose.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: