//
you're reading...
Meilė sau, Pažintis su savimi

Apie asmeninius klausimus arba spaudimą turėti vaikų

P_20150705_133827

„Šeimos gydytoja klausė, ar dar nesilauki“, – raportavo draugo mama. Domisi jau ne pirmą kartą, kone kaskart, kai ji lankosi. Aš mūsų vadinamą doktor chorošoto (ji kilusi iš Rusijos ir nors Bulgarijoje gyvena tris dešimtmečius, kalba rusų ir bulgarų kalbų mišiniu) mačiau tik kartą, maždaug prieš metus, kai lankiausi pas ją dėl peršalimo ir sinusito. Gydytoja Nadiežda yra ir vaikų pediatrė, matyt, labai rūpinasi, kad potencialaus ateities mažojo paciento nenuvesčiau pas kitą specialistą.

Klausia apie būsimus anūkus ir draugo tėvai. Klausimai dažnėja, lyg būtų įmanoma nuslėpti atsakymą. „Juk kai lauksiuosi, pamatysit, pilvas nosį sieks, nepavyks paslėpti“, – pusiau juokais bandau baigti tokias temas.

Klausia kartais ir mažai ar visai nepažįstami žmonės. Kodėl jiems  kyla klausimų galiu suprasti. Ir pati smalsauju apie įvairius žmones, kartais net nepažįstamus, stebėdama juos gatvėje, kavinėje, oro uoste,  televizoriaus ar kompiuterio ekrane. Tačiau smalsauju mintyse. Kuriu istorijas, scenarijus. Man nekyla mintis imti jų ir paklausti, kas šovė į galvą ar papasakoti savo fantazijos sukurtą istoriją, kokia jiems tiktų mergina, kokia suknelė, lagaminas, lankelis su kaspinėliu, ar koks jiems tiktų gyvenimas. O štai kai kurie visų savo fantazijų išsakyti nesibodi. Matydama, girdėdama, skaitydama vis įvairesnių pavyzdžių apie svetimų lūkesčių kalėjimą, vis labiau džiaugiuosi savo mama ir mūsų santykiais.

Mama niekada nesikišo į mano sprendimus, pasitikėjo nuo vaikystės. Esu vyriausia , tad į mane ji kreipdavosi pagalbos namų ruošoje, prižiūrint brolį ar sesę.  Dabar esame draugės, patariame viena kitai, kalbamės apie maistą, namus, santykius, jausmus, skaitytas knygas, matytus filmus, sapnus, apie visatos dėsnius, tikėjimą ir požiūrį, savipagalbą ir t.t. ir pan. Net paauglystėje neturėjau jos atsiklausti, ar galiu eiti į diskoteką – turėjau informuoti kur būsiu, su kuo ir kada grįšiu. Ir tą dariau. Abiems buvo ramu. Aišku, mama beveik nemiegodavo, kol negrįždavau, bet pavėlavusi esu gal tik kartą ir ne daugiau nei valandą. Mobiliųjų telefonų dar nebuvo, tad aš visuomet pasakydavau vėliausią laiką, kada grįšiu – kada klubas užsidaro, baigiasi koncertas ir renginys,  visuomet įspėdavau, kad jei bus linksma ir įdomu, būsiu iki pabaigos, jei nusibos, grįšiu anksčiau.

Tas principas mūsų bendravime veikia iki šiol. Mes informuojame apie savo sprendimus. Patarimo klausiame retai, palaikome viena kitą ir bandome pamatyti pasirinkimo pliusus ir įspėti apie minusus, bet atsargiai. Mama niekada nebandė manęs perkalbėti dėl jokio sumanymo, įpiršti man jokios idėjos, kaip, su kuo, kur turėčiau gyventi. Jei ji tai darė, reiškia darė taip tobulai, kad patikėčiau, jog visos idėjos gimė mano galvoje.

Deja, pažįstu mamų, kurios neslepia, kad iš savo vaikų tikėjosi  kitokių pasirinkimų, kitokio darbo, ambicijų, profesijos, laisvalaikio, sutuoktinio, religijos, gyvenamosios šalies ir t.t. , kad atžalos nepateisino jų lūkesčių. Bandant vardinti gerąsias tų apkalbamųjų savybes, tokios mamos sako:  „taip, bet…“

Kai viskam turi paaiškinimą, bet, po kurio seka minusai, netobulumai ar lūkesčių neatitikimai, įrėmini save labai siauriam gyvenimui, ir viskas, kas už rėmų yra ne taip. Priežasčių būti nelaimingam visuomet galima rasti, …bet kam jų ieškoti?

Vaikų turėsiu ar bandysiu turėti tada, kai panorėsime su savo žmogumi. Jaučiu, kad tas noras bręsta, kaip turbūt bręsta ir maža siela kažkur visatoje. Kaupiamės kaip žemė pavasariui ir susitiksime.

Mane tokie pasiteiravimai erzina dėl jų pasikartojimo. Mėgstu originalesnius klausimus, kurie išties įkvepia atrasti naujų minčių ir idėjų. Bet įdomu, ar klausiantieji asmeninių dalykų, kurie nėra jų reikalas, žmonės visada yra pasiruošę priimti nuoširdžius atsakymus. Ar žinotų, ką su jais daryti? Ar yra pasirengę įskaudinti, sužeisti žmogų? Kaip reaguotų išgirdę, kad klausiamasis vaikų turėti negali, nenori, neatsigauna po persileidimo ar palaidojo kūdikį, kad nesutaria su antra puse, kad turi psichologinių problemų, serga depresija? Ar jų lentynoje yra tik dvi lentynėlės – normalūs šeimos žmonės su vaikais ir savanaudžiai, kuriems svarbiau karjera/figūra/pinigai/kelionės/laisvė – ir jokių tarpinių stalčiukų tiems, kurie yra kelyje ar priėmę kitokį sprendimą nei telpa į tuos du stalčiukus. Laimingi dėl savo pasirinkimų žmonės gerbia ir kitų pasirinkimus. O nesugebantys kontroliuoti savo gyvenimo, bando kontroliuoti dulkes lentynose, kalorijas lėkštėje, valandas dienoje, partnerius, vaikus ir net nepažįstamų žmonių gyvenimus.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

One thought on “Apie asmeninius klausimus arba spaudimą turėti vaikų

  1. Super įžvalgos!

    Patinka

    Posted by dalyciux | liepos 23, 2015, 3:58 pm

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: