//
you're reading...
Pažintis su Bulgarija

Apie kalbą

10547904_10152682504866195_8480315299735025564_o

„Ne iskam toi da mi slusha, samo da spiram da klenka“, – išrėžiau vakar bulgariškai draugo mamai, kai ji bandė mokyti mane moteriškų gudrybių. Ji tik pakartojo „klenkam“ ir ėmė skaniai juoktis. Nurimusi paaiškino, kad tai tarmiškas žodis ir klausė, kur jį girdėjau.

Pasijaučiau kaip kokių trejų metų vaikas, kuris netyčia nusikeikė. Taip aš mokausi kalbos – kopijavimo būdu – tai padeda man susikalbėti, bet prisigaudau ir tarmiškų, ir nevartotinų, ir slengo žodžių. Dabar mokausi tuos savo sumedžiotus žodžius ir posakius suvaldyti, suprasti ne tik jų reikšmę, bet ir kilmę ir tinkamai panaudoti ateity.

Tačiau kuo toliau, tuo labiau suprantu ir, kad norint gerai perkąsti kalbą būtina profesionali pagalba, ne tik knygos ir filmai, bet ir mokytojas, kuris taisytų, aiškintų, duotų užduotis ir, ką čia slėpti, kartais paspardytų užpakalį. Kuris reikalautų ne tik sugebėti nusipirkti duonos ar taksistui pasakyti kur važiuoju, bet ir parašyti rašinį, pakalbėti apie politinę situaciją, papasakoti apie perskaitytą knygą ir t.t.

Per kalbą imu pažinti žmones. Štai išsiaiškinau, kad tik bulgarų kalba turi kelias būtojo kartinio laiko formas – kai kalbantis asmuo pats matė, buvo įvykio, veiksmo, apie kurį kalba liudininkas, ir kai apie tai sužinojo iš kitų asmenų, šaltinių. Skiriasi patikimumo lygis. Spėčiau, kad tokios formos galėjo kilti karo metais.

Kaip ir linksėjimas, kai nori pasakyti ne ir galvos purtymas, kai pritari. Tai glumino labiausiai, tačiau jau ir pati sėkmingai linguoju galvą pritardama. Tai užkrečiama. Tad tikiuosi, užsikrėsiu ir taisyklinga, melodinga ir kultūringa kalba ir pažinsiu kasdien ją vis giliau.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

Reklama

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 220 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com

Instagram

Lietuvos atkurtos nepriklausomybės 100 Bulgarijos lietuvių bendruomenė šventė drauge. #lietuvosgimtadienis #vasario16 #restoredlithuania100🇱🇹 #pasauliolietuviai #globalilietuva #lithuaniancommunityinbulgaria Lietuvaitę gali išvežti iš Lietuvos, bet Lietuvos iš lietuvaitės - ne:). #vasario16 #lietuvaite #lithuaniangirl #restoredlithuania100🇱🇹 #atkurtailietuvai100 #freedominsideme #happybirthdaylithuania #dvasinispavasaris #tylirevoliucija #kliukarkablog Meilė man - būti su mylimais žmonėmis @raminta.minty, @m.mikeliunas, laisvė - leistis nuo kalno, griūti ir keltis, žaisti ir juoktis, supykus taikytis. Ši savaitė yra ypatinga - #meilesdiena, #100metųatkurtailietuvai #vasario16, #užgavėnės, #pelenudiena, #atsirasymusavaite, #proshki. Atsiprašymo savaitė, kasmetinė bulgarų tradicija, apjungia visas šias dienas. #laisve bei #meilesau man asocijuojasi su paleistom kaltėm. Atsiprašyti, išsisakyti, atleisti, paleisti ir išsilaisvinti linkiu visiems.@viktorijaurbon @lrt.lt laidoje #stambiuplanu kalbėjo apie tylią revoliuciją ir pastangas kasdien būti geresniu žmogumi. Atsiprašymai, mano galva, vienas iš įrankių tylioms revoliucijoms ir šviesesniam, laisvesniam pasauliui kurti kasdien ir kiekvienam. #tylirevoliucija #atleistiirpaleisti #dvasinispavasaris #panevėžys #1990s Daugiau apie atsiprašymų savaitę rašau savo bloge www.kliukarka.wordpress.com Užuodžiu pavasarį:) Per šiandien saulės gavau tiek, kiek Lietuvoj per visą mėnesį. +11. Jau išdygusios salotos ir špinatai, kamšom plėvele dėl viso pikto. Nors išvažiuoti sunku, vėl džiaugiuosi, kad širdy turiu dvi šalis, dvejus namus ir  dvigubai daugiau meilės. #villagelife #springiscomming #earlyspring #walks #nature #secondhome #enjoyingbulgaria #winterwalks #date #givemeakiss #fallowdeer #ourdoors #attentionlover #lithuanianmanors #naturalbeauty #danieliai Miestas šiandien skambėjo, trepsėjo, judėjo, šėlo, kvailiojo ir linksminos taip, kad piktos dvasios šiemet be žodžių suprastų, kad joms čia nėra ką veikti, o metus lydėtų sėkmė, sveikata, ir visokeriopa gerovė. #kukeriai #persirengėliai #miestokarnavalas #bulgariskostradicijos #naujimetai #naujaenergija #piktudvasiuvaikymas #newyearstart #freshstart #sunnyday #funday #exploringbulgaria #kukerifestival
%d bloggers like this: