//
you're reading...
Kasdieniai įkvėpimai

Apie idėjas

"Toppledominos" by Enoch Lai at English Wikipedia - Transferred from en.wikipedia to Commons.. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Toppledominos.jpg#/media/File:Toppledominos.jpg

“Toppledominos“ by Enoch Lai at English Wikipedia – Transferred from en.wikipedia to Commons.. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Galvoje sklando tūkstančiai idėjų. Bet pagauname vos kelias jų, ir tas dažnai paleidžiame. Ar idėjos tikrai yra mūsų, ar gaudome kitų, sklandančias ore, skaitytas, matytas, girdėtas? Ar suvokiame, kurios iš jų mūsų, kurios vogtos, skolintos? Visada?

Mokslininkų eksperimentai rodo, kad labai mažai suprantame save, savo elgesį, pasirinkimus. Turbūt ne man vienai dažnai atrodo kitaip ir daugeliui savo pasirinkimų galiu sudėlioti neva logiškas ir argumentuotas priežastis. Tačiau psichologiniai tyrimai rodo, kad dažniausiai improvizuojame, kai mūsų paklausia nuomonės konkrečiu klausimu (pavyzdžiui, kuris žmogus iš dviejų parodyti nuotraukų jums atrodo patrauklesnis, žmogui pasirinkus tyrimo koordinatorius jam parodydavo kito, tyrimo dalyvio atmesto žmogaus nuotrauką ir paprašydavo argumentuoti, kodėl pasirinko šį portretą. Nei vienas dalyvis nepastebėjo sukeitimo ir argumentavo pasirinkimą, kurio nepadarė), arba bandome pasiteisinti sau ar kitiems, paaiškinti, nes elgtis nelogiškai atrodo nepriimtina. Mūsų logika dažnai apsiriboja tuo, kad panašiai elgėmės anksčiau, tad stengėmės išlikti nuoseklūs. Labai daug įtakos turi ir tai, kaip elgiasi kiti. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje visuomenės elgsenos specialistai padarė bandymą – į standartinį laišką, primenantį apie vėluojamus sumokėti mokesčius, įtraukė eilutę, kurioje minima, kad 90 proc. to rajono/miesto/regiono gyventojų mokesčius jau sumokėjo. Šis mažas pakeitimas ženkliai padidino skolininkų aktyvumą atsiskaitant.

Ar galime paaiškinti, kodėl pasirinkome savo gyvenimo partnerį? Ar mūsų svajonių namai tikrai atitiko visus kriterijus, kuriuos kėlėme būstui prieš jį pirmą kartą pamatydami? Juk dažnai tiesiog įsimylime (žmogų, namą, batų porą ar knygos viršelį), pametame galvą – to paaiškinti negalime ir nereikia. Tad kodėl taip siekiame visas savo idėjas aiškinti, teisinti, argumentuoti?

Pasauly tiek paradoksų, kodėl svarbu  būti logiškiems, ar svarbu? Gal taip siekiame subalansuoti pasaulį, būti atsvara chaosui? Chaoso žmonių galvose, pasirinkimuose yra ne mažiau nei gamtoje. Tad svarbu atskirti siekiame būti ar atrodyti logiški ir rasti paaiškinimus visiems savo sprendimams? Nes visų priežasčių, lėmusių poelgius, sprendimus, pasirinkimus, neįmanoma. Kitą dieną, kitoje patalpoje, grojant kitokiai muzikai, šalia kito žmogaus, sprendimas gali būti kardinaliai priešingas. O siekis atrodyti logikos ir aiškumo į mūsų gyvenimą neįneša, bet jis toks žmogiškas.

Reklama

About Justina Mikeliūnaitė

Pleputė, stebėtoja, rašytoja ir istorijų sekėja. Emigrantė, žurnalistė. Kliukarka.

Komentarai

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

Kategorijos

Įveskite el. pašto adresą, kuriuo norite gauti pranešimus apie naujus įrašus.

Prisijunkite prie kitų 247 pasekėjų

Follow Kliukarka on WordPress.com
Reklama
%d bloggers like this: